Łuszczyca, pomimo że nie jest chorobą zakaźną, potrafi być bardzo dokuczliwa. Charakteryzuje się zmianami skórnymi, które polegają na zintensyfikowanym procesie rogowacenia naskórka. Ma ona podłoże autoimmunologiczne. Podczas jej przebiegu należy spodziewać się okresów nasilenia objawów, jak i remisji. Wciąż nie odnaleziono jednak żadnego skutecznego sposobu na tę przypadłość. Jeśli dostrzegasz u siebie lub bliskiej osoby objawy łuszczycy, warto udać się do specjalisty.

Zmiany mogą pojawiać się na skórze głowy, a także wpływać na kondycję włosów, jak i ogólne samopoczucie. W takich sytuacjach pomocy warto szukać u trychologa. W Instytucie Cosmedic zajmujemy się diagnostyką oraz doborem metod terapii. Rozpoznajmy pierwsze objawy łuszczycy.

Początki łuszczycy — czym jest łuszczyca skóry głowy?

Łuszczyca jako choroba przewlekła najczęściej wykazuje symptomy na skórze. Może jednak dotyczyć także stawów, jak i paznokci. Objawy łuszczycy skóry wynikają z bardzo intensywnego namnażania się komórek naskórka. Przypadłość często występuje na obszarze skóry głowy, na przyśrodkowej części ciała, w okolicach uszu i w niektórych przypadkach na innych obszarach. U zdrowej osoby cykl życia komórki trwa przeciętnie 28 dni, natomiast u osób z łuszczycą nawet 7 dni.

Objawy łuszczycy mogą mieć charakter zmienny, a sama choroba niekiedy przechodzi w okres remisji. W każdej chwili jednak symptomy mogą nawracać. Jeśli dostrzegasz charakterystyczne zmiany na skórze głowy, w diagnozie pomoże Ci doświadczony trycholog. W Instytut Cosmedic staramy się zapewnić nie tylko trafną diagnozę. Uczymy także pacjentów, jak istotne jest właściwe stosowanie preparatów – zarówno w czasie silnych objawów, jak i gdy są one tylko łagodne lub w remisji.

Pierwsze objawy łuszczycy skóry głowy

Jednym z pytań pozwalających zdiagnozować wspomnianą chorobę autoimmunologiczną jest to, jakie są objawy łuszczycy. W przypadku dolegliwości na skórze głowy początki choroby są widoczne na czole, szyi oraz linii włosów. Możesz zauważyć różowe lub czerwone ogniska pokryte srebrzystymi lub białymi łuskami. Tworzą one odgraniczone zmiany zapalne. Łuszczyca głowy uznawana jest za najpopularniejszą, jednak choroba ta w bardzo zaawansowanym stopniu może dawać objawy na całym ciele w postaci wspomnianych plam.

Objawy łuszczycy są więc bardzo charakterystyczne. Schorzenie z racji swojego podłoża autoimmunologicznego jest wywoływane przez układ odpornościowy. Mimo to nie można wskazać jednoznacznych przyczyn powstawania łuszczycy. Na jej rozwój mogą mieć wpływ czynniki genetyczne. Mówi się także o zaostrzeniu objawów m.in. przez infekcje, urazy, silny stres, jak i przyjmowane leki.

Objawy łuszczycy stawowej

Rzadziej, lecz zdarza się, że diagnozuje się łuszczycę stawową. Znana jest ona również jako łuszczycowe zapalenie stawów. To schorzenie może prowadzić do zapalenia stawów i dolegliwości podobnych do tych występujących w chorobach reumatycznych. Objawy łuszczycy stawowej to m.in. ból stawów, ograniczenie ich ruchomości, zmiany dostrzegalne w obrębie paznokci, np. wgłębienia, przebarwienia, zmęczenie. Niektórym pacjentom towarzyszą również objawy skórne.

Jak diagnozuje się łuszczycę? Jakie są objawy łuszczycy?

Objawy łuszczycy mogą być diagnozowane i leczone przez specjalistów w salonach trychologicznych. W naszym gabinecie w Bydgoszczy doświadczony trycholog zajmuje się rozpoznaniem, ustaleniem przyczyn, jak i stopnia zaawansowania dolegliwości. W trakcie wizyty pacjent może liczyć na komfort oraz szczegółowy wywiad, a także propozycję metod terapii.

Warto pamiętać, że łuszczyca bywa mylona z innymi chorobami tj.: z grzybicą, łupieżem, a także łojotokowym zapaleniem skóry. Dlatego nie należy podejmować się diagnozy na własną rękę. W naszych gabinetach trycholog dokonuje rozpoznania na podstawie podstawowych badań trychologicznych, tj. trichogramu i trichoskopii. Podczas wizyty w Instytut Cosmedic nasz specjalista przeprowadza z pacjentem wywiad, który również ma ogromne znaczenie dla postawienia trafnej diagnozy. Istotne są pytania o stan zdrowia, przyjmowane leki, obecność chorób, nawyki pielęgnacyjne czy dietę.

Początki łuszczycy — objawy i leczenie

Objawy łuszczycy są bardzo charakterystyczne, jednak najtrafniejszego rozpoznania dokonuje specjalista. W naszym gabinecie nie tylko diagnozujemy, lecz także prowadzimy pacjentów podczas leczenia, które skupia się na osiągnięciu remisji choroby.

Trudno mówić o jednej skutecznej metodzie leczenia łuszczycy. Istnieją jednak zabiegi, które zmniejszają uciążliwość objawów. W naszym gabinecie wykonujemy m.in. zabiegi oczyszczające skórę głowy, a także nawilżające oraz regenerujące.Trzeba jednak pamiętać, że to tylko połowa sukcesu. W gabinecie zawsze informujemy pacjentów, jak ważne jest także regularne pielęgnowanie skóry w warunkach domowych.

Jeśli zmagasz się z łuszczycą, to w Instytucie Trychologii i Medycyny Cosmedic oferujemy pacjentom pomoc, dobierając indywidualny plan zabiegów, jak i pielęgnacji. Dlatego jeśli zależy Ci na kompleksowym wsparciu, zgłoś się do naszego gabinetu w Bydgoszczy. Rozpoznajemy objawy łuszczycy skóry głowy, a także dobieramy i wdrażamy terapię.

Umów się do specjalisty trychologa już teraz!

Menu