Łuszczyca skóry głowy jest chorobą niezakaźną, która wiąże się z przyspieszonym procesem rogowacenia naskórka. Jest przypadłością o charakterze przewlekłym, z występującymi okresami nasilenia objawów i remisji. Zmaga się z nią wiele osób i wciąż nie udało się odnaleźć jednego skutecznego leku, który pomógłby wszystkim osobom zmagającym się z łuszczycą. Jakie są początki choroby i na czym dokładnie polega leczenie? Jeśli zauważysz u siebie lub swojego dziecka jakiekolwiek niepokojące objawy na skórze głowy lub utratę zdrowia i kondycji włosów – zgłoś się do specjalisty trychologa, który zajmie się diagnostyką i dobierze skuteczne metody terapii.

Co to jest łuszczyca skóry głowy?

Łuszczyca to przewlekła choroba autoimmunologiczna, która swoimi objawami najczęściej obejmuje skórę, ale może dotyczyć również paznokci lub stawów. Związana jest ze zbyt szybkim namnażaniem komórek naskórka. Organizm nie radzi sobie z usuwaniem nadmiaru zrogowaciałych komórek i stają się one widoczne gołym okiem na naszej skórze. Cykl życia komórki najczęściej trwa około 28 dni, a w przypadku łuszczycy skraca się nawet do 7 dni! Jest przypadłością o charakterze nawrotowym i zmiennym. Oznacza to, że po miesiącach objawowych może nastąpić okres remisji, jednak w każdej chwili symptomy mogą pojawić się ponownie. Dlatego tak ważne jest stosowanie właściwych preparatów nie tylko w czasie zaostrzenia objawów, ale także wtedy, gdy nie dokuczają nam żadne dolegliwości.

Łuszczyca skóry głowy – przyczyny

Łuszczyca skóry głowy to choroba autoimmunologiczna, a więc wywoływana przez własny układ odpornościowy. Dokładne przyczyny tej dolegliwości nie zostały jednak do tej pory poznane. Wiadomo jedynie, że za jej rozwój odpowiada system immunologiczny, a także uwarunkowania genetyczne. Warto jednak mieć świadomość, że objawy łuszczycy głowy mogą zaostrzyć się w wyniku narażenia na niektóre czynniki, tj.:

  • silny lub długotrwały stres,
  • infekcje,
  • urazy,
  • przyjmowane leki,
  • warunki środowiskowe.

Jak objawia się łuszczyca skóry głowy?

Symptomy tej dolegliwości mogą mieć różne nasilenie i są uzależnione od zaawansowania choroby. Jak objawia się łuszczyca skóry głowy? Początki najczęściej widoczne są na linii włosów na czole oraz szyi. Są to różowe lub czerwone plamy, a na nich obserwuje się białe lub srebrzyste łuski. Zmiany przybierają postać wyraźnie odgraniczonych ognisk zapalnych. U chorych objawy skórne często pojawiają się w miejscu urazu lub zadrapania. Przebarwione plamy mogą dotyczyć skóry głowy, ale nie tylko. Choć łuszczyca głowy jest najbardziej popularną dolegliwością, to różowe plamy ze srebrzystą łuską mogą pojawić się także na kolanach, łokciach, stopach, a w bardziej zaawansowanym stadium choroby na całym ciele.

Łuszczyca głowy – jak ustalić rozpoznanie?

Łuszczyca skóry głowy jest schorzeniem dającym charakterystyczne objawy i doświadczony trycholog nie będzie miał trudności z ustaleniem diagnozy. Może jednak zostać pomylona z łupieżem, grzybicą lub łojotokowym zapaleniem skóry. W rozpoznaniu wykorzystuje się podstawowe badania trychologiczne, czyli trichogram i trichoskopię. Dzięki nim możliwe jest dokładnie ustalenie rozpoznania, przyczyn i ocena stopnia zaawansowania problemu.

Biorąc pod uwagę, że w celu wdrożenia terapii konieczne jest ustalenie przyczyn łuszczycy, bardzo ważnym etapem jest wywiad z pacjentem. Trycholog podczas wizyty zadaje wiele pytań dotyczących ogólnego stanu zdrowia, obecności chorób, przyjmowanych leków, nawyków pielęgnacyjnych, czy diety stosowanej na co dzień.

Łuszczyca skóry głowy – leczenie

Choć nie jest dostępna jedna skuteczna metoda terapii łuszczycy, to istnieją zabiegi, dzięki którym możliwe jest zmniejszenie uciążliwości objawów. Mowa m.in. o zabiegach oczyszczających skórę głowy, regenerujących, czy nawilżających. W wielu przypadkach zalecane są zabiegi nawilżające i ograniczające przeznaskórkową utratę wody (TEWL). Bardzo ważne jest zaangażowanie ze strony pacjenta i stosowanie się do zaleceń. Na co dzień osoby zmagające się z łuszczycą głowy powinny wybierać kosmetyki oczyszczające i pielęgnacyjne przeznaczone do skóry dotkniętej zmianami. Należy wybierać przede wszystkim preparaty oczyszczające i regenerujące. Zarówno pielęgnacja, jak i rodzaj oraz plan profesjonalnych zabiegów powinny zostać dobrane indywidualnie do każdego pacjenta. Leczenie łuszczycy skóry głowy musi być dopasowane do objawów i stopnia zaawansowania choroby.

Nie ma skutecznego leku na łuszczycę, ale dostępne są metody mające na celu utrzymanie choroby pod kontrolą. Celem jest dążenie do zmniejszenia uciążliwości i częstotliwości występowania objawów i zaostrzeń tej przypadłości. Bardzo istotne jest, aby zmniejszać obecny stan zapalny skóry oraz nieustannie odbudowywać i wzmacniać płaszcz hydrolipidowy skóry. Pacjenci powinni pamiętać, aby zachować ostrożność podczas usuwania łusek i oczyszczania skóry, by dodatkowo nie podrażniać obszarów zmienionych chorobowo.

Jeśli chcesz uzyskać profesjonalne i kompleksowe wsparcie w diagnozowaniu i leczeniu łuszczycy – zgłoś się do Instytut Cosmedic w Bydgoszczy, a my zajmiemy się ustaleniem rozpoznania, zaplanowaniem i wdrożeniem terapii.

Menu