Wzmożona utrata włosów może mieć różne podłoże. Czasami za ich wypadanie odpowiadają niewłaściwe nawyki pielęgnacyjne, nieodpowiednio zbilansowana dieta, czy narażenie na stres, a innym razem są to uwarunkowania genetyczne oraz zaburzenia hormonalne. Jedną z przypadłości, która zdecydowanie częściej dotyka mężczyzn niż kobiety, jest łysienie androgenowe. Jak objawia się ta dolegliwość? Czy łysienie androgenowe można wyleczyć? Warto udać się do trychologa, który oceni stan skóry głowy, przeprowadzi wnikliwą diagnostykę i dobierze metody terapii.

Co to jest łysienie androgenowe?

Androgenowe wypadanie włosów objawia się wzmożonym ich wypadaniem. O ile utrata kilkunastu, a nawet kilkudziesięciu kosmyków dziennie nie powinna budzić obaw, o tyle regularne pozostawanie pasm na szczotce, podczas mycia lub na poduszce może świadczyć o rozwijającym się problemie zdrowotnym. Pasma są zdecydowanie cieńsze i słabsze. Ile wypada włosów przy łysieniu androgenowym? Najczęściej jest to więcej niż 100 włosów dziennie.

W łysieniu androgenowym mamy do czynienia z zaburzeniami w cyklu włosowym. Faza wzrostu, czyli anagen ulega skróceniu. W prawidłowym przebiegu trwa ona od 3 do 6 lat, a w tym przypadku kilka miesięcy, a nawet tygodni. Faza spoczynku, czyli telogen z kolei wydłuża się (czasami pozostaje bez zmian). Łysienie androgenowe może prowadzić do całkowitego wyłysienia, dlatego nie można bagatelizować symptomów i jak najszybciej zgłosić się do specjalisty.

Łysienie androgenowe – przyczyny

Przyczyną androgenowego wypadania włosów jest nadwrażliwość mieszków włosowych na męskie hormony płciowe, czyli androgeny. Dokładnie chodzi o testosteron, który pod wpływem enzymu obecnego w mieszkach włosowych ulega przemianie w formę aktywną, czyli dihydrotestosteron (DHT). Ten ostatni powoduje obkurczanie, prowadzi do miniaturyzacji i zaniku mieszków włosowych, a w efekcie powoduje wypadanie włosów. Wrażliwość organizmu na dihydrotestosteron jest uwarunkowana genetycznie. Dlatego, jeśli objawy związane z androgenowym wypadaniem włosów pojawiały się np. u ojca, wysoce prawdopodobne, że podobny problem dotknie również syna. Łysienie androgenowe Zdecydowanie częściej pojawia się u mężczyzn (może dotyczyć nawet 70-80% panów). W przypadku kobiet najczęściej wiąże się z brakiem równowagi androgenowo-estrogenowej.

Jak objawia się androgenowe wypadanie włosów?

Wskazaliśmy już co to jest łysienie androgenowe, a teraz omówimy objawy. Lista ta nie jest długa, ponieważ obejmuje przede wszystkim wzmożoną utratę pasm. Warto jednak zwrócić uwagę na ich charakterystyczny obraz. U mężczyzn najczęściej pojawia się recesja linii włosów na skroniach, tzw. zakola. Czasami łysina może rozpoczynać się na wierzchołku głowy. U kobiet z kolei najczęściej obserwuje się rozproszone wypadanie włosów, czyli ich przerzedzenie na całej powierzchni skóry głowy. Włosy stają się cieńsze, krótsze i jaśniejsze. Utrata pasm w łysieniu androgenowym postępuje stopniowo.

Często kosmyki na potylicy pozostają gęste, ponieważ są one odporne na działanie DHT. Dodajmy, że pierwsze objawy androgenowego wypadania włosów mogą pojawiać się już u nastolatków. Warto dodać, że objawom może towarzyszyć m.in. obniżony nastrój, spowodowany wstydem i niemożliwością ukrycia objawów. Dlatego warto poza konsultacją trychologiczną, skorzystać ze wsparcia psychologa.

Łysienie androgenowe – prawidłowe rozpoznanie kluczem do powstrzymania objawów

Obserwując u siebie lub swojego dziecka wzmożoną utratę włosów należy jak najszybciej udać się do specjalisty – trychologa. Podstawą do ustalenia diagnozy jest wnikliwy wywiad z pacjentem oraz ocena kliniczna. Podstawowym badaniem wykorzystywanym w diagnostyce jest trichoskopia, podczas którego dokonuje się oceny stanu skóry głowy, włosów i mieszków włosowych, a także faz wzrostu włosów i cebulek. Odpowiednio wcześnie postawiona diagnoza pozwala podjąć skuteczne środki, które mają na celu zahamowanie utraty włosów i stymulację ich wzrostu. Specjalista dokładnie określi, z jakim rodzajem łysienia mamy do czynienia, oceniając uzyskane wyniki badań.

Czy łysienie androgenowe można wyleczyć?

Pojawia się pytanie, czy ktoś wyleczył łysienie androgenowe? Nie istnieje jedna skuteczna terapia, która pozwoliłaby trwale pozbyć się tego problemu. Nie można całkowicie wyleczyć, ale efektywnie zahamować skutki. Co należy zrobić? Jak powstrzymać łysienie androgenowe?

Podstawą do rozpoczęcia walki z tą dolegliwością jest właściwa diagnoza. Kiedy naszym problemem zajął się specjalista i dokładnie ustalił, że dotyczy nas androgenowe wypadanie włosów, to on powinien podjąć decyzję co do dalszego postępowania. Istotną rolę odgrywa właściwa pielęgnacja. W tym celu stosuje się ampułki, lotiony i koncentraty, które wzmacniają, hamują wypadanie oraz przyspieszają wzrost nowych pasm. Czasami konieczna jest doustna terapia farmakologiczna.

Czy łysienie androgenowe można wyleczyć korzystając z profesjonalnych zabiegów? Jak powiedzieliśmy, nie jest to metoda terapii, ale sposób na skuteczne zahamowanie rozwoju choroby. Stosuje się m.in.:

  • karboksyterapię,
  • mezoterapię igłową,
  • osocze bogatopłytkowe.

Ich celem jest zapobieganie miniaturyzacji mieszków oraz stymulacja podziałów komórkowych.

W zakresie doboru właściwych metod warto zdać się na wiedzę i doświadczenie trychologa, który zaleci rodzaj i częstotliwość zabiegów. Dodajmy, że chcąc utrzymać korzystne efekty i zapobiegać dalszemu postępowaniu łysienia androgenowego, należy regularnie poddawać się kontroli i korzystać z zabiegów.

Menu