Objawy atopowego zapalenia skóry głowy

  1. Strona główna
  2. /
  3. Usługi
  4. /
  5. Objawy atopowego zapalenia skóry głowy

Atopowe zapalenie skóry głowy to przypadłość, która ma charakter nawracający i zmienny. Pacjenci, którzy mierzą się z objawami, jakie wywołuje to schorzenie, często opisują je jako bardzo uciążliwe i problematyczne, obniżające jakość życia. W Instytut Cosmedic przyjmujemy osoby, które podejrzewają u siebie to schorzenie, a także obserwują szereg różnych niepokojących symptomów. Charakterystyczne dla AZS są zmiany skórne, które mają także wpływ na kondycję włosów. Nie ma skutecznego sposobu na atopowe zapalenie skóry. Objawy można jednak łagodzić poprzez odpowiednie zabiegi, jak i regularnie stosowane preparaty pielęgnacyjne.

Doskonale zdajemy sobie sprawę, jak trudne jest leczenie tego schorzenia, dlatego w naszym gabinecie trychologicznym możesz liczyć na profesjonalne wsparcie. Indywidualnie podchodzimy do pacjentów. Koncentrujemy się na objawach oraz wywiadzie medycznym, by trafnie dobrać terapię.

Czym jest atopowe zapalenie skóry? Pierwsze objawy u dorosłych

AZS jest bardzo często występującym schorzeniem. Zwykle już w dzieciństwie pojawiają się pierwsze objawy wskazujące na atopowe zapalenie skóry. To choroba przewlekła, której objawy mogą utrzymywać się nawet przez całe życie. Schorzenie przechodzi w stan remisji, jak i silnego zaostrzenia. AZS głowy i innych części ciała rzadko pojawia się u dorosłych w sposób samoistny, lecz nie można wykluczyć takich przypadków. Co ważne, częściej tę chorobę stwierdza się u kobiet niż u mężczyzn. Rośnie ryzyko zachorowania u dzieci, jeśli u rodziców wykryto atopowe zapalenie skóry. Objawy u dorosłych i dzieci wynikają m.in. z osłabienia bariery naskórkowej. Skóra staje się reaktywna przez osłabiony płaszcz hydrolipidowy.

Przy AZS skóry głowy, podobnie jak i przy ŁZS, pomocne jest wsparcie specjalisty. Dziedziną, która zajmuje się diagnozą tych schorzeń, jest trychologia. W Instytut Cosmedic przyjmuje doświadczony trycholog, który indywidualnie podchodzi do każdego pacjenta, poznając jego dolegliwości.

Atopowe zapalenie skóry — przyczyny

Jak wspomnieliśmy, często jest tak, że wykrywa się atopowe zapalenie skóry u dzieci. Przyczyny nie są do końca poznane, ale istnieją czynniki, które mogą przyczyniać się do rozwoju choroby. Za najczęstsze uznaje się przyczyny genetyczne oraz środowiskowe np. Zanieczyszczenie powietrza. Jak w większości chorób autoimmunologicznych znaczenie ma również zbilansowana dieta oraz narażenie na stres. Z naukowego punktu widzenia atopowe zapalenie skóry wiąże się ze złą odpowiedzią układu immunologicznego na dany czynnik.

Jak diagnozować atopowe zapalenie skóry? Najczęstsze objawy

Można wyróżnić mniej lub bardziej nasilone objawy u osób mających atopowe zapalenie skóry. Przyczyny takiego stanu rzeczy zależą m.in. od stosowanych preparatów, pielęgnacji czy przebiegu choroby. Czym cechuje się atopowe zapalenie skóry głowy? Objawy, które wyróżniają to schorzenie to m.in.:

  • rumień,
  • suchość skóry,
  • grudki i pęcherzyki z płynem surowiczym.

AZS oddziałuje także na kondycję włosów, które stają się osłabione. W niektórych przypadkach dochodzi nawet do łysienia. Co ważne, choroba może przechodzić nawet w kilkuletnie okresy remisji. Nasilenie zwykle pojawia się po silnym stresie. W Instytut Cosmetic podstawą przy diagnozie jest wywiad z pacjentem. Trycholog dokładnie analizuje wszelkie symptomy, ogólny stan zdrowia, przyjmowane leki. Jeśli zachodzi taka potrzeba, specjalista zaleca wykonanie odpowiednich badań, m.in. testów płatkowych i skórnych. Wyznacza się także poziom ogólnego i specyficznego IgE. W gabinecie trychologicznym przeprowadza się trichoskopię, która pokazuje, w jakim stanie jest skóra głowy oraz włosy. Wszystkie te elementy pozwalają ustalić przyczyny odpowiadające za atopowe zapalenie skóry głowy. A to ułatwia dobranie terapii!

Atopowe zapalenie skóry u dzieci — objawy, które powinny wzbudzić Twoją czujność

Jak wspomnieliśmy, atopowe zapalenie skóry często diagnozuje się szczególnie u dzieci. Objawy, które możesz zauważyć to m.in. zmiany skórne. Występują one na skórze głowy, na policzkach, płatkach uszu. Przy intensywnym schorzeniu symptomy pojawiają się na całym ciele. U dzieci zmiany skórne są zlokalizowane na karku, dłoniach, zgięciach łokciowych oraz kolanowych. Charakterystyczny jest także intensywny świąd.

Jak leczyć atopowe zapalenie skóry? Pomoc w Instytut Cosmedic

W Instytut Cosmedic staramy się pomagać pacjentom w zmniejszaniu uciążliwości i intensywności objawów. Niestety, nie ma idealnej kuracji dla AZS. Dlatego kładziemy nacisk na obserwowanie czynników, które prowadzą do zaostrzenia symptomów, np. alergeny czy konserwanty. W gabinecie staramy się odpowiednio dobierać produkty pielęgnacyjne, uczymy, jak dbać o skórę głowy, a także zlecamy zabiegi mające wzmacniać płaszcz hydrolipidowy oraz regenerować skórę. Troszczymy się o zdrowie pacjentów w sposób kompleksowy.

Nie zwlekaj i umów wizytę do trychologa już dziś!

Menu