Łupież jest jedną z najczęstszych dolegliwości związanych ze skórą głowy. Wynika z nadmiernego złuszczania naskórka. Głównym objawem są białe, drobne łuski widoczne na skórze głowy i włosach. Jeśli nosimy ciemne ubrania, łuski mogą być widoczne również w okolicach szyi i na ramionach. Jak poradzić sobie z tym problemem? Na czym polega leczenie łupieżu suchego? W Instytucie Cosmedic w Bydgoszczy przygotowaliśmy dla naszych pacjentów szeroką ofertę zabiegów, które pozwalają uzyskać skuteczne i trwałe rezultaty.

Co to jest zabieg przeciw łupieżowi suchemu?

Przyczyny łupieżu suchego stanowią szeroką grupę. Głównym powodem jest nadmierny rozrost drożdżaków z gatunku Malassezia. Jednak najczęściej jest to wynik: nieprawidłowej pielęgnacji, niedokładnego oczyszczania, przegrzewania skóry głowy, przebywania w klimatyzowanych pomieszczeniach, a także przyjmowania niektórych leków. Czasami za powstawanie łupieżu suchego odpowiadają zaburzenia hormonalne, a także silny stres. Znając przyczyny tej przypadłości, zdecydowanie łatwiej wybrać skuteczną metodę terapii, a także zapobiegać nawrotom choroby. Co na łupież suchy warto zastosować? W pierwszej kolejności pacjenci najczęściej sięgają po ogólnodostępne kosmetyki (głównie szampony), jednak często okazują się one niewystarczające – szczególnie w przypadku nawracającego łupieżu. Wówczas warto zdecydować się na profesjonalny zabieg przeciw łupieżowi suchemu.

Na czym polega zabieg przeciw łupieżowi suchemu?

Zabieg przeciw łupieżowi suchemu składa się z kilku etapów, wykonywanych w zależności od rodzaju łupieżu i stopnia nasilenia objawów. Jedną z procedur jest zastosowania prądów D’arsonvala, co działa powierzchniowo dezynfekująco oraz antyseptycznie. Kolejnym krokiem jest wykonanie peelingu, który dogłębnie oczyszcza i pozwala pozbyć się nagromadzonego martwego naskórka. Dzięki temu poprawia się mikrocyrkulacja, a składniki aktywne podawane w kolejnych etapach zabiegu wnikają w głębsze warstwy naskórka. Procedura zawsze prowadzona jest pod okiem wykwalifikowanego specjalisty, który czuwa nad prawidłowym przebiegiem wszystkich kroków, a w razie konieczności podejmuje odpowiednie działania, aby zapobiec działaniom niepożądanym.

Ile zabiegów przeciw łupieżowi suchemu należy wykonać, aby zobaczyć efekty?

Decyzja dotycząca liczby zabiegów koniecznych do uzyskania zadowalających rezultatów zawsze podejmowana jest indywidualnie. Specjalista ocenia stopień nasilenia objawów i na tej podstawie planuje leczenie. W zależności od zaawansowania choroby najczęściej wykonuje się od 5 do 10 zabiegów. Dla powodzenia leczenia istotne znaczenie mają także odstępy czasu pomiędzy kolejnymi sesjami zabiegowymi – w zależności od konkretnego przypadku może to być 7-30 dni. Nawet jeśli po pierwszym zabiegu już zauważysz poprawę stanu skóry głowy, nie rezygnuj z kolejnych sesji, ponieważ możesz stracić uzyskane do tej pory efekty. Wyłącznie terapia poprowadzona do końca pozwoli uzyskać skuteczne i trwałe rezultaty.

Czy zabieg przeciw łupieżowi suchemu jest bezpieczny?

Zabieg przeciw łupieżowi suchemu powinien być prowadzony przez wykwalifikowany i doświadczony personel – wówczas nie ma obaw co do bezpieczeństwa procedury. Bardzo ważnym etapem jest odpowiednia kwalifikacja do zabiegu. Trycholog prowadzi wnikliwy wywiad i wykonuje niezbędne badania diagnostyczne, aby mieć pewność, że mamy do czynienia właśnie z suchym łupieżem. Dzięki odpowiednio postawionej diagnozie uda się dobrać odpowiednią metodę leczenia o wysokiej skuteczności.

Zabiegu przeciw łupieżowi suchemu z użyciem prądów D’arsonwala nie prowadzi się u pacjentów, którzy mają otwarte rany na skórze głowy. Wśród przeciwwskazań wymienia się także choroby nowotworowe, zaawansowaną cukrzycę, czy obecność metalowych implantów w ciele. Należy jednak mieć świadomość, że kwalifikacja do zabiegu zawsze podejmowana jest indywidualnie, po dokonaniu wnikliwej oceny stanu zdrowia pacjenta.

Zabieg przeciw łupieżowi suchemu – na co działa?

Łupież suchy jest przypadłością związaną z występowaniem wielu uciążliwych objawów. Zalicza się do nich m.in.:

  • świąd,
  • podrażnienie,
  • zaczerwienienie,
  • napięcie skóry.

Zabieg przeciw łupieżowi suchemu przynosi ukojenie już po pierwszej sesji, jednak dla uzyskania trwałych rezultatów zaleca się przeprowadzenie serii zabiegów. Wówczas lista korzystnych efektów jest zdecydowanie dłuższa. Poprawie ulega mikrocyrkulacja, a za sprawą tego polepsza się dotlenienie i odżywienie mieszków włosowych. Główny objaw łupieżu suchego, czyli drobne białe łuski zostają zlikwidowane. W wyniku przeprowadzonego zabiegu przywracamy równowagę mikroflory skóry głowy i wzmacniamy naturalną barierę hydrolipidową.

Mamy świadomość, że za powstawanie łupieżu suchego odpowiada wiele czynników, dlatego do leczenia tej przypadłości podchodzimy kompleksowo. Metody terapii zawsze dobieramy indywidualnie, w zależności oceny stanu zdrowia pacjenta i stopnia nasilenia objawów. Jeżeli zmagasz się z nawracającym łupieżem suchym lub tłustym i stosowane do tej pory metody nie przynoszą skutecznych rezultatów – zgłoś się do Instytutu Cosmedic! Nasi specjaliści zajmą się Twoim problemem!

Menu