Pobranie materiału z paznokcia/rany do badania mikrobiologicznego

  1. Strona główna
  2. /
  3. Podologia
  4. /
  5. Pobranie materiału z paznokcia/rany do badania mikrobiologicznego

Pobranie materiału z paznokcia/rany do badania mikrobiologicznego w Bydgoszczy

Badanie mikrobiologiczne w Instytucie Trychologii i Medycyny Estetycznej Cosmedic w Bydgoszczy to profesjonalna procedura, którą wykonuje się w przypadku:

  • ropowicy lub zanokcicy wałów paznokciowych,
  • owrzodzeń,
  • grzybicy paznokcia.

Celem takiego badania jest przede wszystkim wykrycie i identyfikacja drobnoustrojów w materiale biologicznym. Ze wglądu na różny rodzaj patogenów dzielimy badanie na:

  • posiew bakteriologiczny,
  • posiew mykologiczny.

Pobranie wymazu w kierunku bakterii lub grzybów zalecane jest u osób z przewlekłym stanem zapalnym, z ziarniną przy wrastających paznokciach oraz przy podejrzeniu grzybicy. W Instytucie Trychologii i Medycyny Estetycznej Cosmedic w Bydgoszczy zabieg polega na pobraniu wymazu z rany lub zeskrobiny z płytki paznokciowej. Taki materiał następnie kierowany jest do laboratorium, w którym próbka poddawana jest badaniu i wyizolowaniu drobnoustrojów.

Oczekiwanie na wynik badania to zazwyczaj okres kilku dni. Na ich podstawie podolog Instytucie Trychologii i Medycyny Estetycznej Cosmedic w Bydgoszczy podejmuje decyzję o wyborze odpowiedniego rodzaju kuracji lub kieruje do lekarza. W przypadku posiewu w kierunku dermatofitów badanie polega na pobraniu z płytki paznokcia zmienionego chorobowo zeskrobiny. Taki rodzaj pobrania nie jest kompletnie bolesny. Wtedy próbka poddana jest hodowli w laboratorium i może trwać nawet do 4 tygodni, w zależności od rodzaju grzyba. Z kolei wymaz w kierunku bakterii rekomendowany jest dla stanów zapalnych wałów paznokciowych i w obrębie skóry palców. Tak samo jak w badaniu mykologicznym zabieg nie jest bolesny, a na wynik czeka się krócej – do 7-9 dni. W konćowym etapie posiewu wynonany zostaje antybiogram, którego zadaniem jest ocenić wrażliwość drobnoustroju na odpowiedni rodzaj leku.

Jeśli niepokoją Ciebie zmiany w obrębie paznokci lub stóp to nie zwlekaj! Udaj się do specjalisty podologa już dziś!

Menu