Każdego dnia tracimy kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt włosów i jest to zjawisko zupełnie naturalne, o ile są one regularnie zastępowane nowymi pasmami. Kiedy jednak liczba ta zacznie przekraczać około 100 kosmyków i utrzymuje się – warto udać się do specjalisty, który ustali przyczyny problemu i zaplanuje leczenie. Jedną z przypadłości jest łysienie telogenowe – na czym ono polega i kogo najczęściej dotyka? Czy można skutecznie zahamować utratę pasm i czy utracone włosy odrosną?

Co to jest łysienie telogenowe?

Naturalny cykl życia każdego włosa obejmuje anagen, czyli fazę wzrostu; katagen (przygotowanie do obumierania); telogen – moment, w którym włosy przestają rosnąć, następnie zostają wypchnięte przez nową cebulkę włosową. W ostatniej fazie powinno znajdować się nie więcej niż 10-15% wszystkich kosmyków na naszej głowie. Naturalnie poszczególne fazy przechodzą płynnie, w taki sposób, który nie powoduje widocznej utraty gęstości pasm.

Łysienie telogenowe związane jest z zaburzeniem cyklu wzrostu włosa, a dokładnie zdecydowanie więcej niż 15% kosmyków przechodzi w fazę telogenu (jest to około 20-50%, a czasami nawet 60-80%). Zdecydowanie częściej występuje u kobiet, ale może dotknąć również mężczyzn. Nietrudno zauważyć problem z łysieniem – obserwuje się wówczas znaczne przerzedzenia. Włosy pozostają na naszych dłoniach po myciu, na szczotce podczas czesania, a także mogą być widoczne np. na poduszce po kilku godzinach snu. Możliwe jest całkowite zregenerowanie owłosienia i przywrócenie gęstości włosów. Konieczne jest jednak ustalenie przyczyn oraz podjęcie działań mających na celu zahamowanie problemu łysienia.

Łysienie telogenowe – przyczyny

Łysienie telogenowe związane jest z zachwianiem ogólnej równowagi w organizmie. Zaburzenia cyklu wzrostu włosa mogą wynikać z:

  • zaburzeń hormonalnych,
  • nieodpowiednio zbilansowanej diety,
  • nagłego i silnego stresu.

Łysienie telogenowe może wystąpić także po przebyciu niektórych chorób zakaźnych, a także tych, którym towarzyszy gorączka. Może być również skutkiem przyjmowania leków, nr. przeciwkrzepliwych i retinoidów. Pojawić się może również po operacji i po porodzie. Ten rodzaj łysienia obserwuje się również u noworodków.

Częstym zjawiskiem jest także łysienie telogenowe po Covid-19, a najczęściej dotyczy osób, które zmagały się z zakażeniem ponad 10 dni. Takie zjawisko może być związane m.in. ze znacznym osłabieniem organizmu, a także dużym stresem i lękiem spowodowanym o własne zdrowie.

Jak objawia się łysienie telogenowe? Charakterystyczne symptomy

Łysienie telogenowe objawia się wzmożoną utratą włosów, która najczęściej występuje nagle w dużym nasileniu i dotyczy całej owłosionej skóry głowy. Kosmyki przerzedzają się równomiernie, a wraz z upływem czasu ubytki stają się coraz bardziej widoczne. Warto mieć świadomość, że łysienie telogenowe nie prowadzi do całkowitego wyłysienia.

Pierwsze objawy tej dolegliwości pojawiają się najczęściej po około 2-5 miesięcy po wystąpieniu czynnika, który ją spowodował. Dlatego często trudno powiązać konkretną chorobę lub stresującą sytuację, która mogłaby mieć wpływ na rozwój łysienia telogenowego. To proces przewlekły, podczas którego poza wzmożonym wypadaniem pasm obserwuje się również ból oraz swędzenie.

Diagnostyką łysienia telogenowego powinien zająć się specjalista

Wiele osób cierpiących na łysienie telogenowe zastanawia się czy włosy odrosną. Podobnie jak w wielu innych przypadkach, im szybciej postawiona zostanie prawidłowa diagnoza, tym lepsze efekty terapeutyczne udaje się uzyskać. W przypadku tego rodzaju łysienia możliwy jest pełny ich odrost w miejscach przerzedzenia. W celu rozpoznania należy udać się do specjalisty. Trycholog przeprowadzi wnikliwy wywiad z pacjentem, podczas którego zapyta o ostatnie zmiany w naszym życiu, obciążenia organizmu, obecne choroby, czy przyjmowane leki.

Obejrzy także skórę głowy i wykona trichoskopię lub trichogram. Oceni liczbę włosów znajdujących się w poszczególnych fazach, a także zróżnicuje, czy mamy do czynienia z łysieniem telogenowym, czy może androgenowym.. Jeśli pojawi się taka potrzeba, zlecone zostaną dodatkowe badania, tj. morfologia krwi, oznaczenie poziomu hormonów, ferrytyny i żelaza.

Łysienie telogenowe – leczenie

Leczenie łysienia telogenowego polega przede wszystkim na eliminacji przyczyn tego zjawiska, a jak powiedzieliśmy wcześniej – im szybciej zostaną one ustalone, tym lepsze efekty można uzyskać. Możliwa jest całkowita regeneracja owłosienia, jednak konieczne jest uregulowanie gospodarki hormonalnej, zmiana nawyków np. dotyczących diety i stylu życia, a także wprowadzenie prawidłowej pielęgnacji. Należy unikać pocierania, prostowania włosów oraz stosowania wielu stylizatorów, co mogłoby dodatkowo obciążać pasma. Wśród profesjonalnych zabiegów, które wykazują wysoką skuteczność, wymienia się mezoterapię igłową oraz karboksyterapię.

Chcąc skutecznie pozbyć się problemu łysienia telogenowego, warto oddać się w ręce specjalisty – trychologa, który zajmie się naszym zdrowiem kompleksowo. W Instytut Cosmedic współpracujemy z najlepszymi ekspertami w różnych dziedzinach, co pozwala nam szczegółowo ocenić stan zdrowia, znaleźć przyczyny, a następnie w porozumieniu z pacjentem wdrożyć właściwy plan leczenia.

Menu