asymetria twarzy – poznaj przyczyny i jakie sa na to sposoby

Asymetria twarzy – poznaj przyczyny i jakie są na to sposoby!

folder_openArtykuły

Każdy z nas posiada asymetryczną twarz – jest to zupełnie naturalne, że oko po prawej i lewej stronie różni się wielkością, jeden kącik ust jest nieco wyżej, a brwi nie są w identycznym położeniu. Zdarza się jednak, że znaczna asymetria twarzy lub opuchnięcie z jednej strony twarzy staje się powodem do niepokoju.

W jakich sytuacjach niesymetryczna twarz może świadczyć o nieprawidłowościach? Czy istnieją zabiegi na tego typu problem? Sprawdź, jakie zabiegi mogą pomóc uporać się z asymetrią twarzy!

Na czym polega asymetria twarzy?

Asymetria twarzy to różnice w proporcjach pomiędzy prawą a lewą stroną twarzy. Oczy mogą być różnej wielkości, a usta układać się nierówno podczas uśmiechu. Jest to zjawisko całkowicie naturalne. Większość osób nie zwraca na nie uwagi, jednak u niektórych staje się to poważnym problemem i powodem kompleksów. Do naszego Instytutu Trychologii i Medycyny Estetycznego Cosmedic zgłaszają się pacjenci, którzy pragną przywrócić możliwie idealne proporcje twarzy. Dzięki innowacyjnym metodom i zabiegom medycyny estetycznej jest to możliwe!

Asymetria twarzy – przyczyny

Niesymetryczna twarz może wynikać z wielu przyczyn. Budowa twarzy w znacznej mierze wynika z uwarunkowań genetycznych. Różnice w wielkości, kształcie i położeniu kości twarzy, mięśniach, tkance tłuszczowej i strukturach skórnych są w dużej mierze dziedziczone i nie mamy na nie wpływu. Kolejna przyczyna jednak jest uzależniona od naszych codziennych nawyków, a dokładnie dotyczy postawy całego ciała. Jeżeli wykonujemy powtarzalne ruchy, mogą one prowadzić do asymetrii w obrębie twarzy. Mowa m.in. o krzyżowaniu nóg, nachylaniu się w jedną stronę lub nierównomiernym obciążeniu ciała. Powoduje to nierówne rozłożenie napięcia mięśniowego, co może skutkować zaburzeniem symetrii. Znaczenie ma również mimika twarzy – podczas uśmiechania się lub żucia pojawiają się różnice w sile i napięciu mięśni twarzy, co również może prowadzić do asymetrii.

Warto mieć świadomość, że asymetria twarzy może być objawem niektórych stanów chorobowych. Przyczyną w tym przypadku może być np. paraliż nerwu twarzowego. Podobny efekt może wywołać zapalenie stawów lub zapalenie nerwów w obrębie twarzy. Tak samo wszelkie uszkodzenia tkanek mogą powodować powstawanie zniekształceń, obrzęków i blizn, w wyniku czego zmieniają się rysy twarzy. Wśród przyczyn warto wymienić także wady zgryzu lub ubytki w uzębieniu. Należy także wspomnieć o promieniowaniu słonecznym. UV prowadzi do uszkodzeń w strukturze skóry. Jeśli przez długi czas występuje ekspozycja na promieniowanie wyłącznie z jednej strony twarzy (np. podczas wykonywania obowiązków zawodowych), to negatywnie wpłynie na zmianę jej wyglądu, a w efekcie może prowadzić do zaburzenia symetrii.

O ile subtelnie niesymetryczna twarz nie jest powodem do zmartwień, o tyle nagłe zmiany w jej wyglądzie, kształcie czy ułożeniu mogą świadczyć, że w naszym organizmie mogą występować stany chorobowe. W takiej sytuacji należy niezwłocznie udać się do specjalisty, aby skonsultować swój stan zdrowia.

Jak zapobiegać asymetrii twarzy?

Chcąc uniknąć asymetrii ust, oczu lub innych elementów twarzy, należy zwrócić szczególną uwagę na profilaktykę. O ile na uwarunkowania genetyczne nie mamy wpływu, o tyle niektóre asymetrie można korygować w każdym momencie. Powinniśmy pamiętać, że każdy z nawyków, z których być może nie zdajemy sobie sprawy, ma znaczenie dla naszego wyglądu.

Sprawdzonym rozwiązaniem może okazać się wprowadzenie regularnego masażu twarzy. Pomoże on rozluźnić napięte mięśnie i przywrócić proporcje owalu. Dbaj o regenerację organizmu i w miarę możliwości unikaj stresu. Zadbaj także o dobrą jakość snu i wypoczynku. Warto jednak mieć świadomość, że czynności te mogą pomóc uporać się z niewielkimi zmianami. W poważniejszych przypadkach konieczne może okazać się wykonanie zabiegów medycyny estetycznej, a czasami nawet interwencji chirurgicznej.

Asymetria – poznaj najskuteczniejsze rozwiązania!

Jeżeli asymetria jest wynikiem choroby, to należy przede wszystkim ustalić konkretne przyczyny i dążyć do ich eliminacji. Ponadto bardzo ważne jest wdrożenie odpowiedniego leczenia, dopasowanego do rodzaju schorzenia. Jeśli jednak powody zdrowotne zostały wykluczone, a przyczyna niesymetrycznej budowy twarzy jest inna to zdecydowanie warto postawić na kompleksową pomoc i poradę specjalisty. W tym przypadku dobrym rowiązaniem będą zabiegi medycyny estetycznej. Zalicza się do nich m.in. wolumetria, czyli metoda łącząca modelowanie i lifting. Zabieg ten sprawia, że poprawiają się rysy twarzy i jej owal. W zależności od oczekiwań pacjenta może być to podkreślenie podbródka czy kości policzkowych, a w efekcie poprawa symetrii.

Jeśli twoim problemem jest asymetria ust, możesz wybrać się na ich modelowanie. Korzyścią wynikającą z zabiegu jest poprawa kształtu ust, zwiększenie ich objętości, a także poprawa poziomu nawilżenia i redukcja widoczności zmarszczek. Modelowanie ust odbywa się z zastosowaniem wybranego rodzaju kwasu hialuronowego, po uwzględnieniu efektów, jakie oczekuje pacjent.

Terapie takie powinny być regularnie powtarzane, ponieważ wypełniacze z czasem ulegają degradacji. O efektywności zabiegu decydują m.in. indywidualne uwarunkowania, rodzaj zastosowanego preparatu i technika podania substancji. Chcąc zwiększyć szanse na powodzenie zabiegu oraz swoje bezpieczeństwo, warto udać się do zaufanego specjalisty.

Warto poznać dostępne możliwości, a doświadczony specjalista z pewnością doradzi, jaka metoda sprawdzi się najlepiej w konkretnym przypadku! Umów się na darmową konsultację z zakresu medycyny estetycznej już TERAZ!

Menu