Atopowe zapalenie skóry głowy

  1. Strona główna
  2. /
  3. Atopowe zapalenie skóry głowy

Atopowe zapalenie skóry głowy ma charakter nawrotowy i zmienny. Obejmuje zmiany skórne, ale ma wpływ także na kondycję włosów. Jest dolegliwością bardzo uciążliwą, obniżającą jakość życia pacjentów. Choć nie ma skutecznego leku na AZS, to istnieją metody pozwalające zmniejszyć uciążliwość objawów. Należy jednak przygotować się na proces długotrwały. Dlatego konieczna jest cierpliwość, determinacja pacjenta oraz jego zaangażowanie w leczenie.

Co to jest atopowe zapalenie skóry głowy?

Atopowe zapalenie skóry to najczęściej występujące schorzenie, które dotyczy powłoki naszego ciała. To choroba przewlekła, niezakaźna, której pierwsze objawy najczęściej pojawiają się we wczesnym dzieciństwie i mogą utrzymywać się przez całe życie. Występują okresy remisji i zaostrzenia. Atopowe zapalenie skóry głowy oraz innych partii ciała rzadko pojawia się u dorosłych samoistnie, jednak zdarzają się również takie sytuacje. Zdecydowanie częściej występuje u kobiet niż u mężczyzn, a ryzyko wzrasta u dzieci rodziców chorujących na AZS.

W przebiegu atopowego zapalenia skóry mamy do czynienia z osłabieniem bariery naskórkowej. Płaszcz hydrolipidowy nie spełnia swojej roli, przez co skóra staje się bardziej reaktywna. AZS jest przypadłością bardzo uciążliwą, która obniża jakość życia pacjentów.

Przyczyny atopowego zapalenia skóry

Choroby skóry głowy, w tym również atopowe zapalenie skóry, mają różne podłoże. Mogą wynikać zarówno z czynników wewnętrznych, jak i zewnętrznych. W tym przypadku najczęściej wymienia się przyczyny genetyczne i środowiskowe. Jak już wspomnieliśmy, wyższe ryzyko AZS pojawia się u dzieci rodziców dotkniętych tym problemem. Obok skłonności rodzinnych istotne są czynniki środowiskowe, tj. zanieczyszczenia. Zatem żyjąc w dużym mieście, jesteśmy bardziej narażeni na pojawienie się objawów. Nie bez znaczenia pozostaje także nieodpowiednio zbilansowana dieta oraz stres.

Atopowe zapalenie skóry związane jest z nieprawidłową odpowiedzią układu immunologicznego po kontakcie z czynnikiem, np.:

  • alergenem,
  • detergentem,
  • substancją zapachową lub konserwującą.

Atopowe zapalenie skóry głowy – objawy

Jak dokładnie wygląda i po czym poznać atopowe zapalenie skóry głowy? Objawy to przede wszystkim:

  • znaczna suchość skóry,
  • zaczerwienienie,
  • rumień,
  • grudki i pęcherzyki wypełnione płynem surowiczym.

Zmiany skórne u niemowląt najczęściej pojawiają się na policzkach, płatkach uszu, skórze głowy, a w najcięższych przypadkach mogą obejmować całe ciało. Objawy AZS u dzieci zlokalizowane są na zgięciach kolanowych, łokciowych, karku i dłoniach. Wymienionym zmianom skórnym towarzyszy uciążliwy świąd. Dodajmy, że atopowe zapalenie skóry głowy nie pozostaje bez znaczenia dla kondycji włosów. Może prowadzić do ich osłabienia, a nawet łysienia.

Objawy atopowego zapalenia skóry głowy oraz pozostałych części ciała nie są obecne przez cały czas. Charakterystyczne w przebiegu tej choroby są okresy remisji i silnych nawrotów. Remisja czasami może trwać nawet kilka lat! Nasilenie najczęściej pojawia się po wymienionych wcześniej czynnikach drażniących, po stresującym przeżyciu, ale także w okresie wiosny, jesieni i zimy, z kolei latem objawy AZS są mniej uciążliwe.

Jak diagnozuje się atopowe zapalenie skóry głowy?

Podejrzewając atopowe zapalenie skóry głowy u siebie lub u swojego dziecka, należy niezwłocznie zasięgnąć porady specjalisty. Odpowiednią osobą będzie dermatolog, ale choroby skóry głowy to temat, którym zajmuje się trycholog. To jego rolą jest ustalenie prawidłowego rozpoznania i ocena, czy konkretne objawy oznaczają właśnie atopowe zapalenie skóry głowy. Podstawą do postawienia diagnozy jest wnikliwy wywiad z pacjentem, a jeśli pojawi się taka potrzeba, specjalista zleca testy skórne i płatkowe, a także oznaczenie poziomu ogólnego oraz specyficznego IgE.

Badaniem, które przeprowadza trycholog, jest trichoskopia. Pozwala na szczegółową ocenę stanu skóry głowy oraz włosów. Pozwala ocenić przyczyny problemu, a na podstawie uzyskanych wyników dobrać skuteczną terapię.

Atopowe zapalenie skóry głowy – leczenie

Na atopowe zapalenie skóry głowy nie ma jednego leku. Kiedy uda się ustalić, że dokucza nam właśnie AZS, jedyną możliwością jest zwalczanie objawów i zmniejszenie ich uciążliwości. Ważne, aby zaobserwować, jakie czynniki powodują zaostrzenia i nawroty choroby i dążyć do ich eliminacji. Mogą to być alergeny, substancje drażniące, czy niektóre konserwanty. Bardzo ważna jest właściwa pielęgnacja skóry głowy, która odpowiednio dobrana może poprawić jakość życia pacjentów. Zaleca się stosowanie delikatnych szamponów, kosmetyków regenerujących uszkodzoną skórę oraz wzmacniających płaszcz hydrolipidowy. Najlepszym wyborem są produkty dedykowane na atopowe zapalenie skóry głowy: maść, krem, balsam. W zależności od obrazu choroby i stopnia nasilenia objawów stosuje się także leki immunosupresyjne.

Diagnostyką i leczeniem chorób skóry głowy zajmuje się trycholog. Niezależnie, czy objawy dotyczą nas samych, czy naszych dzieci, powinniśmy zwrócić się do specjalisty z wiedzą i doświadczeniem. W Instytut Cosmedic zajmujemy się zdrowiem naszych pacjentów kompleksowo, współpracując z ekspertami z różnych dziedzin medycyny i kosmetologii. Oferujemy szeroki pakiet badań diagnostycznych i zabiegi terapeutyczne, które pomagają uporać się z problemem i przywrócić zdrowie skóry głowy i włosów.

Menu