Blizny potrądzikowe – jak je usunąć?

Blizny potrądzikowe – jak je usunąć?

folder_openArtykuły, Zabiegi

Co to jest trądzik?

Trądzik pospolity jest to przewlekła choroba skóry występująca najczęściej w wieku młodzieńczym, coraz częściej jednak pojawia się także w wieku dojrzałym. Typ trądziku oraz towarzyszące mu zaburzenia w procesie gojenia ran mają wpływ na rodzaj powstawania blizn. Dowiedz się, jakie zabiegi są dostępne w naszej Klinice Cosmedic w Bydgoszczy, jak działają i jakie przynoszą efekty!

Jak powstają blizny potrądzikowe?

Blizny potrądzikowe są to zmiany na skórze powstałe w wyniku procesu gojenia się ran po ustąpieniu stanów zapalnych. Uszkodzona skóra uruchamia procesy naprawcze, których celem jest odbudowa skóry. Uszkodzona tkanka początkowo zastąpiona jest nową, posiadającą liczne włókna kolagenowe. Z czasem włókna te zostają zastąpione tkanką włóknistą, która różni się strukturą od właściwej tkanki, tworząc bliznę.

Blizny potrądzikowe mogą powstać także wskutek mechanicznych uszkodzeń powstających podczas wyciskania lub rozdrapywania wykwitów. Ponadto na powstawanie blizn ma wpływ nieprawidłowa pielęgnacja skóry trądzikowej oraz nieodpowiednie leczenie.

Blizny mogą powstawać na każdym obszarze skóry objętym uprzednio trądzikiem. Najczęściej występują na twarzy, dekolcie, plecach i ramionach.

Proces gojenia się ran przebiega w trzech następujących po sobie etapach:

  • faza zapalna,
  • faza proliferacyjna,
  • faza dojrzewania.

Faza zapalna powstaje w chwili przerwania ciągłości naskórka. Tworzy się wysięk oraz powstaje zaczerwienienie i obrzęk skóry. Gromadzące się płytki krwi tworzą biologiczny opatrunek chroniący ranę przed odwodnieniem i drobnoustrojami.

Faza proliferacyjna to okres gojenia się rany, podczas którego rozpoczyna się intensywna produkcja kolagenu. W tym czasie tkanka odzyskuje wytrzymałość. Odpowiednia ilość kolagenu pozwala przejść do kolejnego etapu gojenia rany.

Faza dojrzewania polega na przebudowanie powstającej blizny. Jest to najdłuższa faza, która może trwać do kilku lat.

Jakie są czynniki wpływające na powstawanie blizn potrądzikowych?

Na powstawanie blizn w przebiegu trądziku wpływ mają następujące czynniki:

  • typ trądziku,
  • stan zdrowia i choroby przewlekłe,
  • miejsce na ciele,
  • lokalizacja zmian,
  • czas trwania gojenia,
  • leki i pielęgnacja stosowana w obrębie zmian trądzikowych,
  • indywidualne skłonności do bliznowacenia.

Jakie są rodzaje blizn potrądzikowych?

Ze względu na wygląd blizny dzieli się na:

  • Blizny hipertroficzne są to przeważnie różowe lub czerwone zmiany wyniesione na powierzchnię skóry. Powstają w wyniku nieodpowiedniego leczenia, a ich najczęstsze obszary występowania to żuchwa, policzki i plecy.
  • Blizny atroficzne, inaczej nazywane zanikowymi, są mniej lub bardziej rozległymi wgłębieniami poniżej powierzchni skóry.

Blizny atroficzne dzieli się na cztery grupy:

  • w kształcie szpikulca, ice-pick,
  • w kształcie wagonu, boxcar,
  • doliny walcowate, rolling,
  • płytkie, atrophic.

Dodatkowo wśród blizn potrądzikowych wyróżnić można:

  • Keloidy, czyli bliznowce, to zgrubiałe, twarde i mało elastyczne zmiany skórne, które rozrastają się w sposób niekontrolowany poprzez nadmiar odkładania się kolagenu. Tego typu zmianom mogą towarzyszyć ból, świąd i nadwrażliwość na bodźce.
  • Blizny przerostowe to zmiany, które również powstają poprzez nadmiar kolagenu wypychający skórę na powierzchnię. Odróżnia je to, że nie przekraczają one granic pierwotnego uszkodzenia skóry.
  • Blizny odbarwione różnią się od innych blizn kolorem, a ich niemal biała barwa wynika ze zmniejszonej zawartości melaniny (barwnika skóry).

Jakie zabiegi stosuje się w leczeniu blizn potrądzikowych?

W terapii blizn potrądzikowych wyróżnia się wiele metod, które w efektywny sposób wpływają na ich redukcję.

Zabieg lasera frakcyjnego CO2 polega na usuwaniu blizn potrądzikowych poprzez wymuszenie naprawy uszkodzonej skóry. Wiązka laserowa emitowana przez urządzenie dociera do wybranego obszaru skóry, wnikając w jej głąb. Stymulację i regenerację skóry uzyskuje się poprzez podgrzanie tkanek i doprowadzenie do kontrolowanego mikrouszkodzenia. Dzięki zabiegowi dochodzi do odparowania przerosłych warstw tkanki bliznowatej do poziomu skóry, wzmożonej syntezy nowego kolagenu i wypełnienia ubytków tkankowych po przebytych stanach zapalnych. Redukcja blizn jest widoczna już po 1 zabiegu.

Mezoterapia mikroigłowa nanoporowa ma na celu uszkodzenie skóry w sposób kontrolowany, poprzez nakłuwanie jej małymi i cienkimi igiełkami. Dzięki temu skóra zostaje pobudzona do naturalnej odbudowy i korygowania defektów skórnych. Podczas zabiegu igły doprowadzane są do głębokości blizn, co pobudza je do procesów regeneracji. Dodatkowo w głąb skóry wprowadzone zostają substancje aktywne, które w naturalnych warunkach nie są w stanie pokonać bariery naskórkowej, a w szczególności warstwy rogowej. Głębokość penetracji i substancje aktywne do wtłoczenia dobierane są indywidualnie do rodzaju blizn i kondycji skóry.

Radiofrekwencja mikroigłowa jest to zabieg polegający na aktywowaniu naturalnych procesów regeneracji skóry za pomocą połączenia dwóch technik zabiegowych – radiofrekawencji i mikronakłuwania. Emitowane fale radiowe ogrzewają tkanki, pobudzając i stymulując przebudowę włókien kolagenowych. Mikronakłucia mechanicznie stymulują procesy naprawcze, powodując kontrolowany stan zapalny. Efektywność zabiegu jest uzależniona od mocy fali elektromagnetycznej oraz predyspozycji regeneracyjnych skóry.

Terapia kwasem trójchlorooctowym TCA to metoda chemiczna, która polega na kontrolowanym złuszczeniu naskórka. Kwas TCA jest najsilniejszą organiczną substancją stosowaną do wykonywania peelingów. Nałożenie substancji na powierzchnię skóry ma działanie silnie złuszczające warstwy naskórka. Podczas zabiegu dochodzi do koagulacji białek naskórka, co przejawia się powierzchownym zbieleniem skóry. Niskie stężenie TCA powoduje likwidację łagodnych zmian powstałych na skórze, natomiast wyższe stężenie koryguje głębiej położone zmiany na skórze. Intensywność działania zależna jest od stężenia użytego kwasu oraz liczby przeprowadzonych zabiegów.

 

Menu