jak pozbyc się blizn i przebarwien potradzikowych

Jak pozbyć się blizn i przebarwień potrądzikowych?

folder_openArtykuły, Kosmetologia

Trądzik jest przypadłością, z którą zmaga się wiele osób w okresie dojrzewania. Obecnie coraz częściej ta przypadłość d również dotyka osoby w wieku dojrzałym. O ile dostępnych jest wiele skutecznych sposobów na leczenie trądziku, o tyle więcej trudności pojawia się w przypadku uciążliwych blizn potrądzikowych. Często bagatelizowane lub nieprawidłowo leczone zmiany skórne prowadzą do powstawania blizn i przebarwień pozapalnych! Jakie są rodzaje blizn potrądzikowych i czy można skutecznie się ich pozbyć?

Powstawanie blizn potrądzikowych

Wykwity pierwotne pojawiają się na skórze w wyniku powstawania ubytków i uszkodzeń w skórze właściwej, ponieważ są efektem nieprawidłowo gojącej się skóry. Tkanka łączna pojawiająca się w miejscu uszkodzonej skóry ma inną strukturę niż obszar skóry zdrowej. Mogą także wystąpić zmiany w pigmentacji, czyli przebarwienia. Najczęściej powstają one u osób, które nie leczyły trądziku lub robiły to w sposób nieprawidłowy.

Innym problemem są przebarwienia po trądziku. Powstają one w miejscu zagojonej już zmiany w wyniku zaburzenia przebiegu procesu melanogenezy. Mogą powstać np. pod wpływem ekspozycji na promieniowanie słoneczne. Dlatego tak ważne jest stosowanie ochronnych filtrów przeciwsłonecznych. Bardzo często przebarwienia współistnieją z bliznami potrądzikowymi.

Powstawanie blizn i przebarwień w dużej mierze uzależnione jest od predyspozycji genetycznych. Nie bez znaczenia są także nasze codzienne nawyki. Blizny potrądzikowe najczęściej pojawiają się u osób, które w mechaniczny sposób obchodziły się ze zmianami na skórze. Warto podkreślić rolę pielęgnacji. Jeżeli kosmetyki nie były dostosowane do potrzeb, mogły nasilać problem trądziku, a także przyczyniać się do powstawania blizn i przebarwień oraz prowadzić do ich utrwalenia.

Rodzaje blizn potrądzikowych

Wymieniamy 3 rodzaje blizn potrądzikowych:

  • hipertroficzne,
  • atroficzne,
  • odbarwione.

Pierwszy rodzaj stanowią blizny, które wystają ponad powierzchnię skóry. Najczęściej mają różowy lub czerwony kolor. Blizny hipertroficzne mogą być skutkiem nieleczonego lub nieprawidłowo leczonego trądziku. Kolejnym typem są zmiany atroficzne (zanikowe) w formie zagłębień. Wyglądają niczym „dołek” i powstają w miejscu, w którym wcześniej obecny był stan zapalny. Następnym rodzajem są blizny odbarwione, powstające na skutek zaniku naturalnego barwnika skóry, czyli melaniny. Mają kolor biały i zdecydowanie najtrudniej jest je usunąć.

Jak zwalczyć blizny potrądzikowe?

Niestety nie ma jednej skutecznej metody na blizny potrądzikowe. Postępowanie uzależnione jest przede wszystkim od stopnia zaawansowania problemu, rodzaju blizn oraz indywidualnego stanu skóry. Niezależnie od tych czynników należy rozpocząć od profesjonalnej konsultacji. Zadaniem specjalisty jest rzetelnie ocenić stan Twojej skóry i zaproponować najskuteczniejsze możliwości. Wśród preparatów do pielęgnacji domowej powinny znaleźć się produkt, które pozwalają osiągać zadowalające efekty. Wśród cennych składników warto wymienić m.in. kwasy chemiczne, czy retinoidy. Dzięki tym substancjom blizny potrądzikowe mogą ulec spłyceniu, a przebarwienia rozjaśnieniu. Należy jednak mieć na uwadze fakt, że odbudowa uszkodzonej skóry jest procesem długotrwałym i wymagającym kompleksowego podejścia.

Jak zapobiec powstawaniu blizn potrądzikowych?

Warto podkreślić istotną rolę profilaktyki. Jeżeli Twoim problemem jest trądzik, to nie zwlekaj i udaj się do specjalisty, który pomoże z problemem. Wśród uniwersalnych zasad, do których warto się stosować, warto wymienić dokładne oczyszczanie skóry oraz jej regularne złuszczanie. Należy przy tym zrezygnować z agresywnych preparatów o działaniu wysuszającym i drażniącym, ponieważ mogą wpływać na pogorszenie kondycji skóry. W tym przypadku powinno się dbać o odpowiednie nawilżenie skóry i na odbudowę naturalnego płaszcza hydrolipidowego naskórka. Warto również pamiętać o zapobieganiu stanów zapalnych – działaniu przeciwzapalnym. Cenne są preparaty zawierające składniki wspierające odbudowę skóry.

Profesjonalne zabiegi na blizny potrądzikowe

Jak już wspomnieliśmy, blizny i przebarwienia po trądziku można próbować usunąć przy pomocy domowych sposobów. Jednakże w poważniejszych przypadkach mogą one okazać się niewystarczające. Jeżeli Twoim problemem są blizny i przebarwienia po trądziku należy udać się do specjalisty, który oceni stan skóry i wytypuje dostępne możliwości. W Instytucie Cosmedic mamy do zaproponowania kilka skutecznych rozwiązań:

  • Oczyszczanie wodorowe Aquametiq Hydra Prime to zabieg aktywnym wodorem, który  pozwala zmniejszać nadmiar wolnych rodników. Metoda ta opiera się głównie o przenikanie wodoru do głębszych warstw struktury skóry, co odbywa się dzięki nasyconemu strumieniowi wody, dodatkowo zapewniając głęboką eksfoliację.
  • Mezoterapia osoczem bogatopłytkowym jest zabiegiem, podczas którego wykorzystuje się preparat autologiczny z krwi pacjenta. Cenne czynniki wzrostu zawarte w osoczu intensywnie pobudzają procesy regeneracji, efektem czego jest stopniowe rozjaśnianie przebarwień i zmniejszanie widoczności blizn.
  • Mezoterapia nanoporowa to skuteczny zabieg, którego efektem jest zmniejszenie, spłycenie i rozjaśnienie blizn oraz przebarwień. Dodatkowym efektem jest poprawa jędrności i elastyczności skóry.
  • Radiofrekwencja mikroigłowa tripolarna SECRET RF, czyli połączenie mikronakłuwania z energią RF. Podczas procedury wykorzystuje się głowicę wyposażoną w cienkie igły, które penetrują skórę oraz emitują falę radiową. Prowadzi to do zjawiska termoliftingu, czego efektem jest stymulacja procesu regeneracji skóry, tkanki podskórnej i pobudzenia fibroblastów. Zabieg ten wyróżnia się wysokim profilem bezpieczeństwa, potwierdzoną skutecznością, krótkim okresem rekonwalescencji oraz brakiem powikłań!
  • Laser frakcyjny C02 ablacyjny FRAXIS wykorzystywany jest m.in. do usuwania blizn i przebarwień potrądzikowych. Podczas laseroterapii w kontrolowany sposób dochodzi do termicznego uszkodzenia skóry, skutkującego wzmożonymi procesami regeneracji.

Specjalistyczne zabiegi na blizny potrądzikowe i przebarwienia wyróżniają się wysoką skutecznością, jednak powinny być prowadzone przez wykwalifikowany personel. Każdy, kto próbował samodzielnie poradzić sobie z problemem wie, że jest to proces bardzo wymagający. Chcąc skutecznie wpłynąć na poprawę kondycji, struktury i kolorytu skóry, warto udać się do zaufanego specjalisty, który zajmie się Twoim problemem kompleksowo!

Menu