Jakie są powody siwienia włosów — dlaczego się pojawiają i w jakim wieku

Jakie są powody siwienia włosów — dlaczego się pojawiają i w jakim wieku?

folder_openArtykuły, Trychologia

Skóra naturalnie podlega procesom starzenia. Wraz z wiekiem traci ona kolagen, co prowadzi do zmniejszenia elastyczności oraz jędrności. Na głowie procesy te zachodzą nieco wolniej, jednak samo starzenie staje się widoczne m.in. poprzez siwienie włosów. Dlaczego włosy siwieją i jak cofnąć ten proces? Wyjaśniamy dzisiaj, jakie są powody siwienia i jak można je zatrzymać.

Dlaczego włosy siwieją?

W procesie starzenia znaczącą rolę ma aktywność fibroblastów, która słabnie wraz z wiekiem. Komórki te mają za zadanie produkować kolagen i elastyn. Z racji tego, że z upływem lat jest ich coraz mniej, to na skórze obserwuje się procesy starzenia się postaci zmarszczek i wiotkości skóry. Dotyczy to także skóry głowy i włosów, które tracą swoją gęstość i objętość, stają się słabsze oraz cieńsze. Dochodzi do tego także siwienie włosów. Jest to spowodowane głównie procesem oraz z dziedzicznych czynników genetycznych. Główną przyczyną siwienia włosów jest zmniejszona produkcja melaniny, która stanowi pigment nadający kolor włosom. Z racji starzenia komórki odpowiedzialne za produkcję melaniny stopniowo przestają funkcjonować, co prowadzi do utraty koloru w kosmykach.

Oprócz procesu starzenia się, to także stres, niezdrowy tryb życia, narażenie na szkodliwe substancje chemiczne i niektóre choroby mogą przyspieszać proces siwienia włosów. Jednak dziedziczne czynniki genetyczne odgrywają tu kluczową rolę, ponieważ to one często decydują o tempie i rozpoczęciu procesu siwienia.

Siwe włosy w młodym wieku

Często zastanawiające okazuje się to, dlaczego pojawiają się siwe włosy w młodym wieku. Jednak nie ma na to jednoznacznej odpowiedzi. Znaczącą rolę w procesie siwienia odgrywają czynniki genetyczne. Trudno wskazać dokładnie, w jakim wieku wystąpi siwienie. Przeciętnie proces ten zaczyna się od około 30 r.ż. Warto jednak pamiętać, że zbyt szybkie i mocne siwienie może być objawem problemów zdrowotnych. Dlatego w takiej sytuacji warto zgłosić się do specjalisty trychologa, który zleci badania, pozwalające sprawdzić stan włosów, skóry głowy i całego ustroju!

Jak cofnąć siwienie włosów?

Osoby, które zbyt szybko tracą naturalny kolor włosów, często zadają pytanie, jak cofnąć ten poces. Wiele z nich sięga po różne metody, takie jak koloryzacja, stosowanie preparatów do włosów zawierających składniki na poprawę pigmentacji czy zmiana diety i trybu życia, aby wspomóc ogólną kondycję skóry i włosów.

Należy jednak pamiętać, że siwienie jest procesem biologicznym, który może być dziedziczny i związany z wiekiem. Cofnięcie siwienia jest natomiast niemożliwe. Dlatego warto skonsultować się z trychologiem, który może zalecić odpowiednią terapię dostosowaną do indywidualnych potrzeb.

Brak pigmentu we włosach jest procesem nieodwracalnym, a zatem gdy nie da się cofnąć procesu siwienia, to można spowolnić procesy starzenia. Wysoką skuteczność w tym zakresie wykazują profesjonalne zabiegi w naszym Instytucie Trychologii i Medycyny Cosmedic w Bydgoszczy!

Jak przywrócić melaninę we włosach? Nasze propozycje

Osoby, u których następuje proces siwienia, szukają rozwiązań na to, jak z nią walczyć. Często pojawia się także myśl, czy można wyrywać siwe włosy. Nie jest to jednak dobre rozwiązanie. Prowadzi bowiem do uszkodzenia mieszka włosowego. Poznaj skuteczne sposoby na poprawę Twoich włosów!

Infuzja tlenowa na włosy

Niekiedy przy przedwczesnym siwieniu zalecana jest przez trychologa infuzja tlenowa na włosy. To innowacyjny zabieg, który ma na celu poprawę stanu włosów poprzez dostarczenie hiperbarycznego tlenu do skóry głowy i mieszka włosowego. Procedura opiera się na zaawansowanej technologii, która wykorzystuje tlen do zwiększenia krążenia krwi, stymulacji wzrostu włosów oraz poprawy ich kondycji. Infuzja na włosy może być szczególnie skuteczna u osób, które borykają się z problemami skóry głowy. Warto pamiętać, że zabieg ten nie odwraca siwienia, lecz jedynie ma na celu niwelować problemy ze skórą głowy, a także opóźniać jej procesy starzenia.

Osocze bogatopłytkowe na włosy

Na liście metod stosowanych przy przedwczesnym siwieniu znajduje się także osocze bogatopłytkowe na włosy. Ta procedura jest naturalną metodą, wykorzystującą właściwości osocza bogatopłytkowego, pobranego z krwi pacjenta w celu stymulacji wzrostu włosów, poprawy ich kondycji i ogólnego zdrowia skóry głowy.

Podsumowanie: Jakie są powody siwienia włosów?

Wyjaśniliśmy już, dlaczego włosy siwieją. To proces naturalny i zależy od wielu czynników, w tym od predyspozycji genetycznych. Siwienie jest wynikiem starzenia się organizmu. Dochodzi do zmniejszenia produkcji melaniny, która jest pigmentem odpowiadającym za naturalny kolor włosów. Procesu tego nie można cofnąć, lecz warto zgłosić się na konsultację do trychologa, który sprawdzi stan włosów i skóry głowy. Na wizytę zapraszamy do gabinetu Instytut Cosmedic w Bydgoszczy.

Menu