lysienie androgenowe u kobiet

Łysienie androgenowe u kobiet

folder_openArtykuły, Trychologia

Łysienie typu żeńskiego prowadzi do przerzedzenia włosów, a także ich widocznej utraty objętości i gęstości. Jest przede wszystkim stanem chorobowym, ale jednocześnie problemem estetycznym, będącym powodem kompleksów. Z czego wynika łysienie androgenowe u kobiet i jakie są jego specyficzne objawy? Czy można zapobiec? Dowiedz się więcej o łysieniu androgenowym typu żeńskiego i gdzie szukać profesjonalnego wsparcia!

Na czym polega łysienie androgenowe?

Łysienie androgenowe u kobiet wynika z zaburzeń hormonalnych w organizmie, które prowadzą do wzrostu poziomu androgenów. Wpływ działania hormonów powoduje skrócenie fazy wzrostu włosa, czyli anagenu. Ostatecznie następuje zanik mieszków włosowych, przez co włosy wypadają. Właśnie z tego powodu ważne jest jak najszybsze udanie się do specjalisty. Warto dodać, że łysienie androgenowe zaliczane jest do najczęstszych przyczyn wzmożonej utraty włosów!

Przyczyny łysienia androgenowego u kobiet

Łysienie typu żeńskiego wynika z zaburzeń hormonalnych, a dokładnie jest związane ze wzrostem poziomu androgenów, czyli męskich hormonów płciowych. Ten rodzaj łysienia wynika ze zwiększonej wrażliwości mieszków włosowych na dihydrotestosteron. DHT to aktywna forma testosteronu, która prowadzi do skrócenia czasu trwania fazy wzrostu włosa oraz stopniowej miniaturyzacji mieszków włosowych.

Okazuje się, że łysienie androgenowe typu żeńskiego w dużej mierze wynika z predyspozycji genetycznych – jeśli u jednego z członków rodziny wystąpił taki problem, to istnieje prawdopodobieństwo łysienia androgenowego zarówno u kobiet, jak i mężczyzn!

Jednocześnie ryzyko wystąpienia tej przypadłości wzrasta u kobiet zmagających się z zaburzeniami hormonalnymi np. z PCOS (zespół policystycznych jajników) czy chorobami nowotworowymi. Wśród innych dolegliwości związanych z łysieniem androgenowym typu żeniskiego wymienia się także niedoczynność i nadczynność tarczycy, chorobę Hashimoto, chorobę Cushinga oraz cukrzycę.

Warto zwrócić uwagę, że wśród czynników zwiększających ryzyko rozwoju problemu łysienia typu żeńskiego istotną rolę odgrywa narażenie na czynniki zewnętrzne (promieniowanie UV, zanieczyszczenia środowiska). Okazuje się, że równie ważnym elementem jest prawidłowy poziom odżywienia organizmu. Restrykcyjne diety, w których eliminowane są kolejne grupy składników, również mogą nasilać objawy związane z łysieniem i wpływać negatywnie na gospodarkę hormonalną.

Łysienie androgenowe u kobiet – objawy

Łysienie androgenowe dotyka coraz młodszych Pań, jednak zdecydowanie najczęściej charakterystyczne objawy obserwują kobiety w okresie pokwitania. Głównym symptomem jest wzmożona utrata włosów, która znacznie przekracza fizjologiczną normę, czyli ponad 100 włosów dziennie. Ponadto wypadanie włosów w tym procesie ma charakterystyczny objaw. Najpierw przerzedzeniu ulega przedziałek, a następnie obszar ten rozszerza się na część skroniową i potyliczną. Wraz z rozwojem choroby, na skórze głowy mogą pojawić się strefy, na których w ogóle przestają rosnąć włosy np. zakola.

Dodajmy, że w wyniku miniaturyzacji mieszków włosowych, włosy stopniowo stają się coraz krótsze i cieńsze. Wzrasta także wrażliwość włosów na czynniki zewnętrzne, co prowadzi do ich uszkodzenia. Objawy łysienia androgenowego u kobiet mogą obejmować nie tylko włosy, ale także skórę głowy. Czasami zdarza się, że do naszego gabinetu zgłaszają się Panie ze wzmożonym przetłuszczaniem się skóry głowy. Dodatkowo mogą wystąpić takie objawy, jak:

  • świąd,
  • pieczenie,
  • ból.

Jak zdiagnozować łysienie androgenowe u kobiet?

Pierwszym etapem diagnostyki jest konsultacja trychologiczna z badaniem trichospokowym –

Trycholog wykonuje trichoskopię, czyli jedno z podstawowych badań obrazowych, stosowanych w diagnostyce problemów włosów i skóry głowy. Pomocny może okazać się także wynik trichogramu, który pozwoli ocenić stan włosów w kolejnych fazach rozwoju.

Należy także wykluczyć obecność chorób współistniejących. Do ustalenia czy to faktycznie łysienie androgenowe typu żeńskiego pacjentka dostaje zlecone badania z krwi m.in. na poziom testosteronu w surowicy. Jednocześnie warto mieć świadomość, że nie u wszystkich kobiet poziom tego hormonu jest podwyższony. Czasami mamy do czynienia wyłącznie ze zwiększoną wrażliwością mieszków włosowych na androgeny. Jednak decyzja dotycząca koniecznych badań diagnostycznych oraz planu leczenia zawsze podejmowana jest w oparciu o indywidualne ustalenia.

Łysienie androgenowe u kobiet – najlepsze metody terapii

W tym przypadku obowiązuje zasada dotycząca wielu problemów zdrowotnych, mówiąca, że im szybciej schorzenie zostanie zdiagnozowane, tym wcześniej uda się wdrożyć kurację i osiągnąć zadowalające efekty terapeutyczne. Łysienie androgenowe u kobiet uzależnione jest od indywidualnego stanu pacjenta oraz przyczyn wywołujących tę dolegliwość. Stosuje się m.in. odpowiednią suplementację, której celem jest wyrównanie homeostazy. Do kuracji wykorzystuje się także odpowiednie kosmetyki trychologiczne, w ramach zewnętrznej terapii miejscowej.

W naszym Instytucie Trychologii i Medycyny Estetycznej Cosmedic w Bydgoszczy wykorzystuje się indywidualne terapie lub politerapie, które dają najlepsze rezultaty. Opierają się one o profesjonalne zabiegi trychologiczne, których zadaniem jest głęboka stymulacja mieszków włosowych do aktywnej pracy:

Osocze bogatopłytkowe to jedna z najskuteczniejszych terapii wykorzystywana podczas zabiegu mezoterapii igłowej skóry głowy.  Pozyskiwane jest z krwi pacjenta i jako autologiczny produkt przynosi doskonałe efekty w leczeniu łysienia androgenowego i wypadania włosów. Ze względu na wysoką zawartość czynników wzrostu, wywołuje w mieszkach włosowych skóry głowy wiele stymulujących mechanizmów, które prowadzą do zmniejszenia wypadania włosów oraz do poprawy ich jakości oraz gęstości.

Karboksyterapia medyczna skóry głowy to zabieg, który polega na śródskórnej aplikacji medycznego dwutlenku węgla (CO2 ). Podanie gazu CO2 odbywa się za pomocą specjalnej aparatury Julie, która wyposażona jest w system filtrów oczyszczających gaz oraz wenflonów obniżających ciśnienie gazu na wyjściu z igły. W aparaturze ustawiamy również dawkę podawanego CO2, która zależna jest od miejsca zabiegowego i techniki pracy. Po karboksyterapii medycznej skóry głowy pojawiają się drobne uwypuklenia. Jest to objaw migracji dwutlenku węgla w obszarze mieszków włosowych. Wyniosłości wchłaniają się w ciągu kilku minut.

Jakie działanie ma medyczny CO2 ?

Na skórze głowy wzmaga lepsze krążenie krwi, poprzez poprawę jej ukrwienia i unaczynienia. Jest to wynik zwiększonego ciśnienia w kapilarkach krwionośnych. Celem tej terapii jest lepsze odżywienie cebulek włosa.

Stymulatory tkankowe przeznaczone do rewitalizacji i stymulacji owłosionej skóry głowy dedykowane są do zabiegów z zakresu trychologii medycznej. Wykorzystuje się je w przypadku włosów osłabionych, cienkich i delikatnych, a także w profilaktyce łysienia, zatrzymania nadmiernej utraty włosów i pobudzenia mieszków włosowych. Na łysienie androgenowe zarówno typu męskiego, jak i żeńskiego działają poprzez zahamowanie androgenów na miniaturyzację mieszków włosowych. Przeciwdziałają nadmiernej utracie włosów, odżywiają skórę głowy oraz przywracają odpowiedni stopień nawilżenia skóry głowy.

Łysienie typu żeńskiego – czy można temu zapobiec?

Możliwości profilaktyki uzależnione są od czynników wywołujących łysienie androgenowe u kobiet. Jeżeli występowanie tej przypadłości jest uzależnione od czynników genetycznych, możliwe jest tylko wprowadzenie w stan remisji. Istotną rolę odgrywają nasze nawyki żywieniowe. Warto zadbać o odpowiednią podaż witamin i składników odżywczych istotnych dla zdrowia włosów i skóry głowy. Wśród nich wymienia się przede wszystkim nienasycone kwasy tłuszczowe, cynk, żelazo, witaminy z grupy B, witaminy A, C i E. Równie ważna jest prawidłowa pielęgnacja włosów i skóry głowy, dobrana do indywidualnych potrzeb pacjenta.

Rewelacyjne rezultaty niosą za sobą kuracje trychologiczne w gabinecie. Dodajmy, że równie ważne jest poddanie się odpowiedniej liczbie zabiegów – należy pamiętać, aby w tej kwestii stosować się do zaleceń specjalisty!

Jeżeli ten problem dotyczy Ciebie to nie zwlekaj i umów się do specjalisty trychologa już TERAZ! Zapraszamy na profesjonalną konsultację trychologiczną w Instytucie Cosmedic!

Menu