starenie sie skory – czym jest i jak temu zapobiec

Starzenie się skóry – czym jest i jak temu zapobiec?

folder_openArtykuły, Kosmetologia, Zabiegi

Starzenie się skóry i pojawienie się zmarszczek następuje w wyniku naturalnych procesów zachodzących w organizmie oraz działania czynników zewnętrznych. Istnieją jednak skuteczne sposoby, dzięki którym można opóźnić powstawanie zmarszczek! Sprawdź, jakie czynniki mają wpływ na starzenie się skóry, jaką rolę odgrywa dieta oraz ekspozycja na promieniowanie słoneczne. Dowiedz się więcej!

Czynniki wpływające na starzenie się skóry

Najczęściej wymieniane czynniki wpływające na starzenie się skóry, to:

  • predyspozycje genetyczne,
  • nieodpowiednio zbilansowana dieta,
  • narażenie na długotrwały lub silny stres,
  • nieodpowiednia ilość i jakość snu,
  • używki,
  • niewystarczające nawodnienie organizmu,
  • zaburzenia hormonalne,
  • niewłaściwie dobrana pielęgnacja,
  • nadmierna ekspozycja na promieniowanie słoneczne,
  • zanieczyszczenia środowiska.

Do tej listy warto dodać także choroby współistniejące i niektóre grup leków, mogących przyspieszać procesy starzenia w organizmie.

Na zdecydowaną większość czynników przedwczesnego starzenia się skóry mamy kontrolę. O ile na predyspozycje genetyczne nie mamy wpływu, to pozostałe elementy możemy modyfikować. Okazuje się, że nawet osoby, które genetycznie narażone są na wczesne starzenie się skóry, dzięki odpowiedniej pielęgnacji i wdrażaniu prawidłowych nawyków mogą opóźnić proces degradacji włókien kolagenowych, a w efekcie utratę elastyczności i jędrności skóry.

Wpływ hormonów na starzenie się skóry

Starzenie się skóry jest w dużej mierze uzależnione od gospodarki hormonalnej ludzkiego organizmu. Wpływ hormonów na kondycję skóry szczególnie odczuwają osoby w okresie dojrzewania oraz kobiety w okresie okołomenopauzalnym. Warto podkreślić rolę estrogenów, a także androgenów na jakość skóry.

Menopauza a starzenie się skóry

W okresie przekwitania u kobiet obniża się poziom estrogenów, co negatywnie wpływa na jakość skóry. W efekcie prowadzi to do zwiększenia widoczności zmarszczek. Prawidłowy poziom nawilżenia to jeden z podstawowych czynników, który może pomóc opóźnić przedwczesne starzenie się skóry. W wieku okołomenopauzalnym zazwyczaj zauważalne jest, że skóra staje się coraz cieńsza, przez co wiotczeje. Ponadto zwiększa się ryzyko powstawania przebarwień. Osłabieniu ulega również bariera hydrolipidowa pełniąca funkcję ochronną, przez co skóra jest zdecydowanie bardziej podatna na szkodliwy wpływ czynników zewnętrznych.

Słońce a starzenie się skóry

W wielu badaniach udowodniono, że jednym z głównych czynników powodujących przedwczesne starzenie się skóry, jest promieniowanie słoneczne. Niestety ale brak odpowiedniej ochrony UV będzie skutkowało szybszym starzeniem się skóry. Promieniowanie UV prowadzi do stopniowego uszkadzania struktury naskórka oraz skóry właściwej. Jest to jeden z powodów, dla których właśnie najpierw pojawiają się oznaki starzenia. Dlatego tak ważne jest, aby od najmłodszych lat dbać o ochronę przeciwsłoneczną i stosować filtry ochronne np. SPF 50, a jeśli jest to możliwe, unikać nadmiernej ekspozycji na promieniowanie UV.

Zapobieganie starzeniu skóry

Jak zatrzymać starzenie się skóry? Przede wszystkim należy zadbać o odpowiednio wczesną profilaktykę. Najlepiej jest wdrożyć odpowiednią pielęgnację, w tym skorzystać z profesjonalnych zabiegów jeszcze zanim na Twojej skórze pojawią się oznaki starzenia. Zdecydowanie łatwiej jest poprawić poziom nawilżenia i gęstości skóry niż podejmować próby likwidacji utrwalonych już zmarszczek. Jednak nie oznacza, że jest to niemożliwe! Choć starzenie się skóry jest procesem całkowicie naturalnym i nieuniknionym, to dzięki najnowszym osiągnięciom w dziedzinie kosmetologii i medycyny estetycznej, możliwe jest skuteczne odmłodzenie skóry.

Warto zwrócić uwagę na stosowanie odpowiednio zbilansowanej diety, w której nie brakuje właściwej ilości białka, nienasyconych kwasów tłuszczowych, witamin – antyoksydantów (szczególnie C i E) oraz składników mineralnych (np. cynk).

Równie istotne jest ograniczenie narażenia na czynniki stresowe. Choć stres jest nieuniknionym elementem naszej codzienności, warto nauczyć się efektywnie sobie z nim radzić. Podczas stresu następuje napięcie mięśni skóry twarzy, a częste i powtarzalne ruchy prowadzą do utrwalania się zmarszczek. Dlatego warto zadbać o efektywny relaks, ale i odpowiednią ilość i jakość snu.

Nie możemy pominąć roli, jaką odgrywa pielęgnacja w procesie starzenia się skóry. Od najmłodszych lat należy dbać o optymalny poziom nawilżenia, utrzymanie równowagi mikrobiomu oraz wzmocnienie bariery hydrolipidowej. Najlepiej unikać preparatów o działaniu wysuszających i silnie drażniących Twoją skórę. Należy pamiętać także o regularnym peelingowaniu – złuszczaniu zrogowaciałego naskórka (najlepiej raz na 2 tygodnie) i odżywianiu skóry zarówno od zewnątrz, jak i wewnątrz.

Jak zatrzymać starzenie się skóry?

Jak już wspomniano, bardzo ważną rolę w tym procesie odgrywa odpowiednie oczyszczenie skóry i regularne złuszczanie martwego naskórka. Zabieg ten pozwala odświeżyć cerę i pobudza ją do regeneracji. Warto również zdecydować się na profesjonalne zabiegi w gabinecie kosmetologii i medycyny estetycznej, gdzie możliwe jest zastosowanie certyfikowanych preparatów zawierających wysoką zawartość składników aktywnych. Jedną z propozycji, na którą mogą zdecydować się pacjenci już w wieku nastoletnim, jest peeling chemiczny. Zaletą takiego zabiegu jest możliwość dopasowania rodzaju kwasu chemicznego do potrzeb skóry i oczekiwanego efektu. Jak działa peeling chemiczny na starzenie się skóry? Pozwala nie tylko opóźnić powstawanie zmarszczek, ale także przyczynia się do spłycenia już istniejących zmian w strukturze skóry. Pozytywnie wpływa także na procesy regeneracyjne i przeciwzapalne w kierunku trądziku, reguluje pracę gruczołów łojowych zmniejszając ich wygląd. Należy jednak pamiętać, że zabiegi powinny być wykonywane w serii, co pozwoli osiągnąć zadowalające i zdecydowanie trwalsze rezultaty. Peelingi chemiczne poprawiają elastyczność skóry i korzystnie wpływają na jej gładkość. Ponadto wyrównują koloryt cery i pomagają pozbyć się uciążliwych przebarwień. To odpowiedni wyborów również dla osób, które pomimo dojrzałego wieku wciąż zmagają się z nadmiernym przetłuszczaniem lub niedoskonałościami!

Jeżeli chcesz skutecznie pozbyć się oznak starzenia, możesz zdecydować się także na:

Najlepsze efekty wynoszą korzyść, jeśli jak najszybciej rozpoczniesz dbanie o swoją skórę. Jednak nigdy nie jest za późno na wprowadzenie zmian! Jeśli potrzebujesz porady  profesjonalisty, to nie zwlekaj! Umów się na darmową konsultację z zakresu kosmetologii i medycyny estetycznej już DZIŚ!

Menu