Peelingi chemiczne, a potocznie kwasy cieszą się coraz większą popularnością. Dzięki nim można w szybki i skuteczny sposób poprawić kondycję cery: ograniczyć powstawanie zmian trądzikowych, zmniejszyć widoczność przebarwień lub spłycić zmarszczki. Czy warto wykonywać taki zabieg latem? Dowiedz się więcej!
Peelingi latem – jaki wybór będzie najlepszy ?
Peelingi chemiczne, czyli kwasy są zabiegiem zalecanym osobom zmagającym się z różnymi niedoskonałościami skóry. Na czym polega peeling chemiczny?
Zabieg polega na naniesieniu przez wykwalifikowanego kosmetologa na skórę roztworu chemicznego, składającego się z pojedynczego kwasu lub mieszanki kilku składników w odpowiednim stężeniu i właściwym odczynie pH.
Jakie efekty niosą za sobą peelingi chemiczne? Oto kilka z nich:
- redukują widoczność niedoskonałości,
- wyrównują koloryt cery,
- spłycają zmarszczki,
- rozjaśniają blizny i przebarwienia,
- regulują pracę gruczołów łojowych,
- poprawiają elastyczność skóry i korzystnie wpływają na jej gładkość.
Peelingi chemiczne zaleca się wykonywać w serii, aby osiągnąć zadowalające rezultaty. Rodzaj kwasu, częstotliwość wykonywania zabiegów i odstępy pomiędzy kolejnymi seriami są uzależnione od wyjściowego stanu skóry oraz pożądanych efektów. Najlepszym okresem na wykonywanie zabiegów z użyciem kwasów jest okres jesienno-zimowy. Dlaczego? Zabiegi kwasowe mogą podnosić wrażliwość skóry na promieniowanie UV, a w efekcie prowadzić do powstawania podrażnień i kolejnych przebarwień. Często pojawia się jednak pytanie, czy zabieg kwasami chemicznymi latem to w ogóle dobry pomysł ?
Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna. Przede wszystkim należy ustalić, jakie kwasy będą wykorzystane podczas zabiegu. Bezwzględnie nie należy wykonywać procedury z zastosowaniem kwasu glikolowego w stężeniu od 70% wzwyż. Do tej grupy zalicza się także kwas pirogronowy (powyżej 60%) i TCA, czyli kwas trichlorooctowy (powyżej 35%). Wykonywanie peelingów chemicznych latem odradza się również klientom, którzy do tej pory nigdy nie korzystali z tego typu zabiegów, ponieważ trudno będzie przewidzieć reakcję skóry.
Z pomocą przychodzą Nasi specjaliści w Instytucie Cosmedic ! To oni powinni podjąć decyzję, na podstawie indywidualnej oceny rodzaju i stanu skóry. Na peeling chemiczny mogą zdecydować się osoby, które już rozpoczęły kurację kwasami zimą i chcą kontynuować serię zabiegów, a jednocześnie nie występują u nich żadne przeciwwskazania. Dostępnych jest wiele rodzajów kwasów, których stosowanie latem może przyczynić się do poprawy kondycji skóry! Będą one redukować ryzyko powstawania zaskórników, stanów zapalnych, a nawet ograniczać transepidermalną utratę wody za sprawą wzmocnienia bariery naskórkowej.
Kwas azelainowy latem
Zastanawiasz się, czy kwas azelainowy latem to dobry wybór? To jeden z niewielu związków z tej kategorii, który nie wykazuje działania fototoksycznego. Kwas azelainowy latem może przynieść korzyści osobom, które mają cerę z tendencją do powstawania przebarwień pozapalnych. Związek ten hamuje powstawanie nowych zmian pigmentacyjnych, a ponadto skutecznie rozjaśnia obecne już plamy i przyczynia się do poprawy kolorytu skóry. Kwas azelainowy może poprawić kondycję skóry skłonnej do przetłuszczania i powstawania niedoskonałości. Wykazuje działanie przeciwzapalne i przeciwbakteryjne, zatem jest doskonałym wyborem na okres wakacyjnych miesięcy. Jego rewelacyjne działanie wykorzystuje się także w kuracja trądziku różowatego i terapii nużeńca na skórze twarzy.
Kwas migdałowy latem
Do najpopularniejszych kwasów zaliczany jest kwas migdałowy, również należący do grupy AHA. Nie wywołuje dużej wrażliwości na słońce, dzięki czemu może być stosowany również latem. Kwas migdałowy latem będzie wspierał kondycję różnych rodzajów cer, a jego dobroczynne właściwości szczególnie docenią osoby ze skórą wrażliwą, suchą , mieszaną i przetłuszczającą się. Kwas migdałowy wpływa korzystnie na proces syntezy kwasu hialuronowego, dzięki czemu poprawia poziom nawilżenia. Wykazuje działanie przeciwzapalne i bakteriobójcze, dzięki czemu jest składnikiem cenionym w pielęgnacji skóry z tendencją do powstawania wyprysków. Co więcej, może wygładzać drobne zmarszczki!
Kwas mlekowy latem
Kwas mlekowy posiada większe cząsteczki w porównaniu do kwasu migdałowego, przez co ma mniejsze zdolności penetracji. Dzięki temu działa powierzchownie, złuszcza wyłącznie górne warstwy naskórka, przez co sprawia, że zalicza się do bezpiecznych preparatów w terapii kwasami chemicznymi. Charakteryzuje się właściwościami złuszczającymi i nawilżającymi, poprawia jędrność skóry oraz poziom jej nawilżenia. Ten rodzaj kwasu sprawdzi się w przypadku skóry bardzo wrażliwej.
Kwas laktobionowy latem
Zaliczany jest do polihydroksykwasów (PHA). Posiada duże zdolności do pochłaniania, a także gromadzenia wody. Jego działanie złuszczające jest znacznie słabsze w porównaniu do alfa-hydroksykwasów. Kwas laktobionowy posiada korzystny wpływ na poprawę nawilżenia skóry, uelastyczniając ją, wygładząc, działając łagodząco w przypadku podrażnień, niwelując niewielkie zmarszczki i wzmacniając ściany naczyń krwionośnych. Rekomendowany jest do skóry naczyniowej, a także w przypadku trądziku różowatego, łuszczycy i łojotokowego zapalenia skóry. Niewątpliwym atutem kwasu laktobionowego jest fakt, że nie powoduje on takich objawów jak: świąd, pieczenie czy zaczerwienienie. Z powodzeniem może być stosowany również w okresie letnim, przy dużym nasłonecznieniu, ponieważ nie wykazuje działania fototoksycznego.
Kwas felurowy latem
Jest to związek chemiczny, który należy do pochodnych kwasu cynamonowego. Duże stężenie tego kwasu znajdziemy między innymi w pomidorach, kukurydzy czy ryżu. Kwas ferulowy posiada właściwości antyoksydacyjne, chroni komórki skóry przed wolnymi rodnikami, które wpływają na przyspieszenie procesu starzenia się skóry. Działa także przeciwzapalnie. Świetnie sprawdzi się w przypadku trądziku różowatego, łojotokowego zapalenia skóry, atopowego zapalenia skóry, a także u osób posiadających przebarwienia skórne. Kwas ten ma zdolność pochłaniania promieniowania UV.
Zabiegi kwasem hialuronowym latem
Choć peelingi chemiczne kojarzą się przede wszystkim z działaniem złuszczającym, to do grupy kwasów zaliczamy także związki o odmiennym działaniu. Doskonałym przykładem jest kwas hialuronowy. To składnik, który naturalnie występuje w ludzkim organizmie, dlatego nie wywołuje nadwrażliwości. Ma duże znaczenie dla zachowania prawidłowego poziomu nawilżenia skóry, ponieważ wiąże wodę w naskórku, a w efekcie pozwala zachować jej elastyczność na dłużej. Zabiegi kwasem hialuronowym obejmują m.in. modelowanie ust, wolumetrię twarzy, głęboką odnowę i rewitalizację skóry.
Niezależnie od tego, czy zdecydujesz się na peelingi chemiczne latem, czy przy innej porze roku, pamiętaj, że zabieg powinni przeprowadzić wykwalifikowani specjaliści. Biorąc pod uwagę, że peelingi chemiczne lub zabiegi z użyciem kwasu hialuronowego nieprawidłowo przeprowadzone mogą prowadzić do przykrych konsekwencji. Jeśli nie wiesz, jak zaradzić swoim niedoskonałością to nie zwlekaj! Umów się na konsultację z zakresu kosmetologii lub medycyny estetycznej już DZIŚ!