tradzik rozowaty - czym jest i jak sobie z nim radzic

Trądzik różowaty – czym jest i jak sobie z nim radzić?

folder_openArtykuły, Kosmetologia

Zastanawiasz się, czym jest trądzik różowaty? Jak wyglądają początki choroby oraz do jakich konsekwencji może doprowadzić? Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak dbać o skórę z trądzikiem różowatym, po jakie kosmetyki sięgnąć i na jakie zabiegi się zdecydować, zapoznaj się z informacjami, które przygotowaliśmy!

Trądzik różowaty – co to takiego?

Trądzik różowaty jest przewlekłą chorobą zapalną skóry, na której rozwój szczególnie narażone są osoby posiadające jasny fototyp skóry i cerę naczyniową. Zaczerwienienie i grudki są istotnym problemem estetycznym, natomiast nie można bagatelizować tych objawów. Brak podjęcia jakichkolwiek działań może pogorszyć stan skóry!

Z czego wynika ta przypadłość i kto jest na nią szczególnie narażony?

Trądzik różowaty – przyczyny

Dokładne przyczyny rozwoju trądziku różowatego nie zostały do tej pory poznane. Specjaliści są zgodni co do tego, że przyczyny są bardzo złożone. Jednakże istnieje kilka czynników, które mogą predysponować do rozwoju choroby. Istotną rolę odgrywają uwarunkowania genetyczne. Udowodniono, że u większości pacjentów zmagających się z trądzikiem różowatym, występują skłonności dziedziczne. Częściową winę ponoszą także zmiany w gospodarce hormonalnej. Ryzyko rozwoju trądziku różowatego rośnie u kobiet stosujących doustną antykoncepcję hormonalną, kobiet w okresie menopauzy oraz u osób z chorobami tarczycy. Warto wspomnieć także o zaburzeniach naczyniowych. Skóra z tendencją do powstawania teleangiektazji jest zdecydowanie bardziej podatna na powstawanie zmian o charakterze rumieniowo – grudkowym.

Choć nie są to bezpośrednie przyczyny, to warto wspomnieć o czynnikach, które podnoszą ryzyko wystąpienia objawów:

  • dieta, w której pojawia się dużo produktów mlecznych, pikantnych potraw, serów pleśniowych, a także pokarmów zawierających histaminę;
  • czynniki atmosferyczne – zmiany temperatur, wiatr, mróz, słońce mogą nasilać objawy;
  • przebywanie w klimatyzowanych i ogrzewanych pomieszczeniach;
  • stosowanie kosmetyków zawierających składniki drażniące,
  • używki tj. alkohol lub papierosy.

Na rozwój trądziku różowatego szczególnie narażone są osoby posiadające cerę naczynkową, wrażliwą i reaktywną. Jeżeli pod wpływem emocji lub stresu Twoja skóra się czerwieni, może to być pierwszy sygnał, że warto przyjrzeć się bliżej jej kondycji i odpowiednio wcześnie zasięgnąć porady specjalisty.

Trądzik różowaty – objawy

Głównym objawem trądziku różowatego jest silne zaczerwienienie skóry, które w początkowej fazie rozwoju choroby jest okresowe. Objaw ten najczęściej pojawia się pod wpływem wymienionych czynników tj. ekspozycji skóry na mróz, czy spożywanie gorących i ostrych potraw. Zaczerwienienie najczęściej pojawia się na policzkach, nosie, brodzie i czole.

Wraz z rozwojem choroby i coraz częstszym czerwienieniem się skóry, dochodzi do trwałego rozszerzenia ścianek naczyń krwionośnych – teleangiektazji. Mogą pojawić się również stany zapalne i obrzęki skóry, które rozwijają się w wyniku wzrostu przepuszczalności ścian naczyń. Niektóre dolegliwości objawiają się w postaci świądu, pieczenia, podrażnienia. Jeżeli na tym etapie nadal pacjent zbagatelizuje trądzik różowaty, będzie on się pogłębiał.

W kolejnej fazie rozwijają się zmiany grudkowo-krostkowe i nacieki zapalne, a skóra staje się wyraźnie pogrubiona. Charakterystycznym objawem w przebiegu tej choroby są guzowate zmiany przerostowe.

Trądzik różowaty – jak się go pozbyć ?

Trudno wskazać jedną skuteczną metodę na trądzik różowaty, która sprawdza się w każdym przypadku. Główną trudnością jest złożona etiologia tej przypadłości, dlatego do terapii należy w każdym przypadku podejść indywidualnie. Diagnostyką powinien zająć się wykwalifikowany i doświadczony profesjonalista, który rzetelnie oceni stan skóry, wykona niezbędne badania, a jeśli pojawi się taka potrzeba, zleci konsultację z innym specjalistą.

Trądzik różowaty – profilaktyka

Jeżeli twoim problemem jest trądzik różowaty, to należy wdrożyć odpowiednie działania profilaktyczne, dzięki którym być może uda Ci się uniknąć wystąpienia objawów trądziku różowatego. Jedną z opcji zahamowania jest zbilansowana dieta, która powinna dostarczać niezbędnych grup składników odżywczych, witamin, minerałów i nienasyconych kwasów tłuszczowych.

Kluczem jest również odpowiednia pielęgnacja. Dzięki skutecznym składnikom aktywnym w znacznym stopniu poprawi się stan Twojej skóry! Należy wybierać wyłącznie preparaty zawierające składniki o działaniu łagodzącym, nawilżającym i wzmacniającym. W codziennej pielęgnacji trzeba stosować filtr SPF 50+!

Pamiętaj również o kolejnej możliwości, czyli o profesjonalnych zabiegach! W gabinecie znajdziesz nie tylko ofertę dla osób zmagających się z uciążliwymi objawami, ale także wiele zabiegów profilaktycznych, które poprawiają ogólny stan skóry.

Profesjonalne zabiegi na trądzik różowaty

Zarówno w ramach działań profilaktycznych, jak i kuracji trądziku różowatego, warto skorzystać z profesjonalnych zabiegów. Zalicza się do nich:

  • Oxybrazja – to zabieg dedykowany posiadaczom skóry wrażliwej, naczynkowej i alergicznej. Oczyszcza, nawilża i dotlenia skórę. Dodatkową korzyścią jest złagodzenie stanów zapalnych, pobudzenie włókien kolagenowych do odbudowy. Pierwsze efekty widoczne są już po pierwszym zabiegu, jednak dla uzyskania zadowalających rezultatów zaleca się przeprowadzenie całej serii zabiegów. W konsekwencji pacjenci zauważają poprawę kolorytu skóry i regulację pracy gruczołów łojowych. Oxybrazja jest zalecana osobom zmagającym się z rumieniem, rozszerzonymi porami i naczynkami, a także z objawami tj. krostki, grudki i zaskórniki.
  • Infuzja tlenowa – to kolejny nieinwazyjny zabieg wykorzystujący hiperbaryczny 96% tlen. Efektem jest mocne dotlenienie i odżywienie skóry, a także przywrócenie jej blasku. Do zabiegu najczęściej dołącza się preparat witaminowy, który dodatkowo poprawia kondycję skóry. Wśród wskazań do przeprowadzenia infuzji tlenowej wymienia się trądzik różowaty, a ponadto przebarwienia, pierwsze oznaki starzenia, czy poszarzałą skórę.
  • Peelingi chemczne – niektóre z nich cechuje duża skuteczność w walce z trądzikiem różowatym. Kwasy chemiczne do terapii to najczęściej kwas azelainowy, laktobionowy, szikimowy lub fitowy. Wykazują ona działanie przeciwzapalne, łągodzące, seboregulujące, a także silnie wzmacniające naczynia krwionośne.

Jak widać, metod kuracji trądziku różowatego jest wiele. Nie wszystkie jednak wyróżniają się taką samą skutecznością. Kluczowe jest ustalenie stopnia zaawansowania choroby oraz czynników wywołujących i nasilających dolegliwości. W celu ustalenia dokładnego rozpoznania zachęcamy do wizyty w profesjonalnym gabinecie!

Menu