zmarszczki wokol oczu – jak się z nimi uporac

Zmarszczki wokół oczu – jak się z nimi uporać ?

folder_openArtykuły, Medycyna estetyczna

Zmarszczki są nieodłącznym elementem procesu starzenia – dotyczą wszystkich, bez względu na rodzaj skóry. U jednych osób pojawiają się już po 25. roku życia, a u innych dopiero w okolicach 40-stki. Zastanawiasz się, z czego wynikają różnice? Obserwujesz na swojej twarzy pierwsze zmarszczki mimiczne, a skóra wokół oczu traci swoją elastyczność? Sprawdź, na czym powinna polegać odpowiednia pielęgnacja okolicy oczu oraz na jakie zabiegi warto się zdecydować!

Powstawanie zmarszczek

Zmarszczki pod oczami oraz na innych obszarach twarzy pojawiają się w wyniku degradacji włókien kolagenu i elastyny, które nadają skórze prawidłową strukturę, j ej napięcie, jędrność i elastyczność. Jednak nie jest to jedyny mechanizm, jaki zachodzi w naszej skórze. Produkowana jest coraz mniejsza ilość kwasu hialuronowego, co wpływa na obniżenie poziomu nawilżenia, a w efekcie również przyczynia się do powstawania zmarszczek.

Wraz z wiekiem obniża się także aktywność gruczołów łojowych, co dodatkowo przyczynia się do pogorszenia poziomu nawilżenia skóry. Osłabiony płaszcz hydrolipidowy wpływa negatywnie na jej odporność, co zwiększa podatność na niekorzystne działanie czynników zewnętrznych. Zmarszczki wokół oczu powstają również w wyniku stopniowego ścieńczania naskórka. Z upływem kolejnych lat zmniejsza się ilość ceramidów i innych substancji wchodzących w skład tzw. cementu komórkowego. Ponadto komórki skóry dzielą się coraz wolniej oraz obniżają się zdolności regeneracyjne skóry.

Pierwsze zmarszczki

Pierwsze zmarszczki pojawiają się najczęściej na skórze twarzy, a dokładnie w okolicy oczu około 25 roku życia. Zwróćmy uwagę, że zmarszczki i kurze łapki pod oczami pojawiają się w efekcie działania szkodliwych czynników zewnętrznych. Na przyspieszenie procesów degradacji wpływają m.in. zanieczyszczenia środowiska, a szczególną rolę przypisuje się promieniowaniu słonecznemu. Nadmierna ekspozycja na promieniowanie UV nie tylko przyczynia się do utraty elastyczności i nawilżenia skóry, ale także wpływa na szybsze powstawanie zmian barwnikowych. Warto zauważyć, że znaczenie ma nie tylko zażywanie kąpieli słonecznych bez odpowiedniej ochrony, ale to, jak zabezpieczana i pielęgnowana była skóra przez wiele lat wcześniej. O tym, kiedy pojawiają się pierwsze zmarszczki wokół oczu, w dużej mierze decydują również predyspozycje genetyczne. Czasami powstawanie zmarszczek przyspieszają choroby przewlekłe, czy zaburzenia hormonalne, które nie pozostają bez znaczenia dla kondycji cery. O tym, jak zmiany hormonalne wpływają na widoczność zmarszczek w okolicy oczu, przekonują się szczególnie kobiety w okresie menopauzy. Właśnie w tym czasie najczęściej u pań zmiany na skórze stają się coraz bardziej widoczne.

Sprawdź zabieg mezoterapii mikroigłowej

W tym miejscu warto wspomnieć o odpowiedniej pielęgnacji. Dzięki właściwej pielęgnacji zawierającej odpowiednie substancje czynne można nieco zahamować powstawanie zmarszczek wokół oczu oraz w innych partiach twarzy, szyi i dekoltu. Będą one przede wszystkim zabezpieczać skórę przed negatywnym działaniem czynników zewnętrznych poprzez wzmocnienie bariery hydrolipidowej. Równie ważne jest dbanie o utrzymanie równowagi mikrobiomu i zapewnienie optymalnego poziomu nawilżenia skóry.

Czy wiesz, że pojawienie się zmarszczek i utratę elastyczności skóry można opóźnić dzięki diecie? Okazuje się, że prawidłowa podaż witamin i składników mineralnych pozytywnie wpływa na kondycję skóry. Równie ważne jest dostarczanie białka w odpowiedniej ilości oraz dobrej jakości nasyconych tłuszczów roślinnych. Pamiętaj także o prawidłowym nawodnieniu, co również nie pozostaje bez znaczenia dla zdrowia skóry, ale i całego organizmu!

Zmarszczki mimiczne

Szczególnym rodzajem zmarszczek są zmarszczki mimiczne. Powstają one wskutek wielokrotnie powtarzanych ruchów mięśni mimicznych zlokalizowanych w obrębie twarzy. Zalicza się do nich m.in. kurze łapki wokół oczu, zmarszczki wokół ust oraz linie pojawiające się na czole. Podczas uśmiechania się, mrużenia oczu, czy marszczenia czoła podczas skupienia początkowo pojawiają się wyłącznie w czasie ruchów, ale wraz z upływem czasu i ich powtarzaniem utrwalają się.

Innym rodzajem zmarszczek są zmiany strukturalne, które pojawiają się w wyniku oddziaływania wymienionych wcześniej negatywnych czynników zewnętrznych.

Zobacz, na czym polega usuwanie zmarszczek dynamicznych

Jak opóźnić powstawanie zmarszczek?

Choć zmarszczki pojawiają się u każdego, to powstają one w różnym czasie. Odpowiednia pielęgnacja, ochrona przeciwsłoneczna i właściwie zbilansowana dieta to tylko niektóre z czynników, dzięki którym można opóźnić powstawanie zmian w strukturze skóry. Redukcja zmarszczek jest zdecydowanie trudniejsza, jeśli u konkretnej osoby występują predyspozycje genetyczne lub choroby, na których przebieg nie mamy wpływu. Dzięki właściwej pielęgnacji, odpowiedniej diety i suplementacji, a także właściwie dobranym zabiegom medycyny estetycznej można opóźnić powstawanie, zmniejszyć widoczność, a nawet zlikwidować zmarszczki!

Usuwanie zmarszczek

W czasie intensywnego rozwoju medycyny estetycznej pojawiają się coraz nowsze metody, dzięki którym możliwe jest zmniejszenie widoczności oznak starzenia. Wśród skutecznych metod wymienia się m.in. mezoterapię igłową. Jest to metoda polegająca na śródskórnym lub podskórnym podawaniu substancji odżywczych i składników aktywnych. Mezoterapia igłowa skóry oczu przyczynia się do rewitalizacji i odbudowy tej strefy. Wśród korzyści wymienia się przede wszystkim:

  • wyraźne wygładzenie skóry,
  • poprawę napięcia i elastyczności,
  • wzrost gęstości skóry,
  • rozjaśnienie strefy pod oczami.

Dzięki mezoterapii możliwa jest poprawa poziomu nawilżenia w skórze. Zatem jest to zabieg zalecany osobom, które zmagają się z suchością i wiotkością skóry. Wsród zabiegów możemy wymienić mezoterapię mezokoktajlami, osoczem bogatopłytkowym lub stymulatorami tkankowymi. Zabiegi te przyczyniają się do pobudzenia fibroblastów do syntezy kolagenu, pobudzenia mikrokrążenia oraz namnażania komórek naskórka, a każdy z tych mechanizmów przyczynia się do opóźnienia powstawania zmarszczek!

Choć kobiety marzą, aby zachować młodość na dłużej i opóźnić widoczność oznak starzenia, to jest to proces nieunikniony. Dzięki odpowiednio dobranym metodom i właściwie przeprowadzonym zabiegom możliwe jest odmłodzenie i regeneracja skóry wokół oczu. Warto także zadbać o dietę i pielęgnację, a także o profesjonalne zabiegi w naszym Instytucie Cosmedic!

Jeżeli chcesz skutecznie pozbyć się zmarszczek, to nie zwlekaj! Zapraszamy na darmową konsultację z zakresu medycyny estetycznej już TERAZ! 

Menu