Jakie badania wykonać przy wypadaniu włosów?

Jakie badania wykonać przy wypadaniu włosów?

folder_openArtykuły, Trychodietetyk, Trychologia

Aby dowiedzieć się, co jest przyczyną przerzedzenia obserwowanego na naszej głowie, warto wykonać kilka testów.

Najlepiej zacząć od badań laboratoryjnych pozwalających sprawdzić poziom składników, które wpływają na porost włosów. Analiza krwi pozwoli określić, czy mamy odpowiednią zawartość wymienionych witamin, a także minerałów.

Wśród najważniejszych składników wymienić należy:

  • Cynk – wzmacnia włosy i paznokcie, bierze udział w przemianie tłuszczów, białek i węglowodanów; ma także znaczenie dla prawidłowej pracy tarczycy.
  • Żelazo – jego prawidłowy poziom ma ogromne znaczenie dla funkcjonowania całego organizmu, niedobór powoduje, że włosy stają się łamliwe i skłonne do wypadania.
  • Ferrytyna – jest to białko stanowiące swoisty magazyn żelaza; w przypadku niedoborów Fe organizm zaczyna pobierać go z ferrytyny, zatem jeśli jej poziom jest niski, „dokarmianie” włosów i paznokci ustaje, co skutkuje silnym przerzedzeniem fryzury. Wypadanie powinno się zatrzymać przy poziomie 50 mikrogramów na litr, natomiast wzrost włosów powoduje ferrytyna na poziomie 80-100.
  • Selen – wykazuje właściwości antyoksydacyjne, pomaga chronić nawilżenie łodygi i ograniczać szkodliwy wpływ promieniowania UV.
Tagi: badanie trychologiczne, włosy, Wypadanie włosów
Menu