Łysienie androgenowe u kobiet

Łysienie androgenowe u kobiet

folder_openArtykuły, Trychologia

W poprzednim artykule został omówiony rodzaj łysienia androgenowego typu męskiego….a dziś skupimy się na wyjaśnieniu na czym polega łysienie androgenowe typu żeńskiego.

Więcej informacji poniżej.

Łysienie androgenowe to proces nadmiernego wypadania włosów, związane z procesem miniaturyzacji (zmniejszania) i osłabienia mieszków włosowych. Główną przyczyną jest wpływ androgenów, czyli męskich hormonów płciowych. Jednakże problem nie dotyczy tylko mężczyzn. Pewne ich ilości są obecne także w organizmie kobiet. Mogą one prowadzić do hiperandrogenizmu, co w konsekwencji może skutkować pojawieniem się łysienia androgenowego u kobiet.

Badania wykazują, że za główną przyczynę łysienia androgenowego typu żeńskiego określa się zaburzenia hormonalne. Wówczas w badaniach z krwi obserwuje się podwyższony poziom androgenów, a przede wszystkim podwyższony poziom testosteronu, który pod wpływem enzymu 5-alfa reduktazy przekształca się w dihydrotestosteron (DHT). Jego nadmiar w surowicy prowadzi do miniaturyzacji mieszków włosowych, przez co zostaje zahamowany cykl wzrostu włosów.

Najczęściej występuje u kobiet ze skłonnościami genetycznymi, u kobiet w okresie menopauzy lub nawet w ciąży.

Dodatkowo ten rodzaj łysienia mogą powodować takie choroby, jak:

  • choroby tarczycy,
  • choroby jajników np. zespół policystycznych jajników,
  • nowotwory jajników,
  • zespół Cushinga,
  • palenie papierosów,
  • nieodpowiednia dieta,
  • nadmierne odchudzanie – powoduje utratę witamin i makro- i mikroskładników wzmacniających włosy.

Niektóre terapie hormonalne (leki antykoncepcyjne) wykazujące aktywność androgenową. Mogą one również podwyższać poziom tych hormonów w surowicy, co może znacząco wpływać na procesy androgenizacji.

Łysienie andorogenowe obejmuje przede wszystkim utratę włosów w centralnej części głowy. Dla ułatwienia diagnostyki powstała skala m.in. Ludwiga, Sinclair czy skala Savin  wedle których opisuje się stadium łysienia andorogenowego.

Do metod w terapii łysienia androgenowego u kobiet w naszym Instytucie zalicza się:

  • stosowanie trichokosmetyków indywidualnie dobranych do potrzeb pacjenta, które wydłużają cykl życiowy oraz poprawiają dopływ składników odżywczych do mieszków, wspierając tym samym ich pracę np. seria OPTIMAKER U.R.T.O 749 i 750 z aktywnym składnikiem – microxidilem.
  • zabiegi stymulujące i wspierające porost włosów np. osocze bogatopłytkowe, peptydoterapia, karboksyterapia lub stymulatory tkankowe,

Warto pamiętać, że tego typu działania są wsparciem terapii, dlatego warto udać się do specjalisty trychologa. Jeśli ten problem dotyczy Ciebie to umów się na konsultacje trychologiczną już dziś!

Menu