W dzisiejszych czasach coraz częściej pacjenci zmagają się z łysieniem plackowatym!
Jak są zatem przyczyny i objawy łysienia plackowatego ?
Łysienie plackowate to przewlekła choroba o podłożu autoimmunologicznym. Jak dotąd przyczyny nie są do końca poznane. Najczęściej powstaje w wyniku reakcji ze strony układu odpornościowego (immunologicznego), która prowadzi do stanu zapalnego poprzez uwolnienie prozapalnych cytokin przez komórki naskórka. W efekcie mieszki włosowe ulegają obkurczeniu i miniaturyzacji, co skutkuje ścieńczeniem, a w końcu wypadaniem włosów.
Najczęstszymi chorobami, z którymi współistnieje łysienie plackowate są choroby z autoagresją jak np.
- choroby tarczycy: hashimoto, choroba Gravesa-Basedova,
- choroby reumatyczne: toczeń, twardzina, RZS,
- liszaj płaski,
- bielactwo.
Kolejną przyczyną są skłonności genetyczne oraz stres. Badania wykazują, że u wielu pacjentów z pierwszym epizodem chorobowym wystąpiła sytuacja traumatyczna.
Pierwsze objawy łysienia plackowatego mogą pojawić się już u dzieci i młodzieży. Skóra w miejscu bez obecnych włosów zazwyczaj jest niezmieniona i nie bliznowacieje. Blisko ognisk plackowatych widoczne są tzw. włosy wykrzyknikowe, czyli krótkie, kilkumilimetrowe fragmenty łodygi włosa. Ogniska wyłysienia mogą być pojedyncze lub mnogie i mieć różną średnicę – zwykle to ok. 5–10 cm. Rozwój zmian jest bardzo indywidualny – może ustępować lub powiększać się i zlewać ze sobą. Utrata włosów może obejmować nie tylko skórę głowy, ale też owłosione obszary ciała.
Ze względu na charakter i miejsce występowania objawów łysienie plackowate dzieli się na:
- łysienie plackowate zwykłe, gdzie występują okrągłe lub owalne ogniska wyłysienia,
- łysienie plackowate całkowite, gdzie dochodzi do całkowitej utraty włosów na owłosionej skórze głowy, a zachowane zostaje jedynie owłosienie na twarzy i ciele,
- łysienie plackowate uogólnione, czyli całkowita utrata włosów na głowie (w tym twarzy – brwi i rzęs), a także na innych obszarach ciała.
Diagnostyka choroby nie jest trudna, ze względu na charakterystyczne objawy oraz przebieg. Po wnikliwych badaniach i ustaleniu wstępnej przyczyny problemu w naszym Instytucie jest kilka sposobów na terapie łysienia plackowatego:
-teichokosmetyki marki OPTIMAKER
-zabiegi trychologiczne z użyciem karboksyterapii medycznej, mezoterapii iglowej i stymulatorów tkankowych.
Aby pozbyć się łysienia plackowatego warto szybko zareagować. Im wcześniej terapia zostanie rozpoczęta, tym większe szansa na odrost włosów i zmniejszenie ryzyka nawrotów.
Terapia łysienia plackowatego powinna odbywać się kompleksowo i specjalista powinien brać pod uwagę nie tylko aspekty trychologiczne, ale też psychologiczne.
Udaj się do naszego specjalisty trychologa już teraz!