czym jest łysienie plackowate

Łysienie plackowate

folder_openArtykuły, Trychologia

W dzisiejszych czasach coraz częściej pacjenci zmagają się z łysieniem plackowatym!

Jak są zatem przyczyny i objawy łysienia plackowatego ?

Łysienie plackowate to przewlekła choroba o podłożu autoimmunologicznym. Jak dotąd przyczyny nie są do końca poznane. Najczęściej powstaje w wyniku reakcji ze strony układu odpornościowego (immunologicznego), która prowadzi do stanu zapalnego poprzez uwolnienie prozapalnych cytokin przez komórki naskórka. W efekcie mieszki włosowe ulegają  obkurczeniu i miniaturyzacji, co skutkuje ścieńczeniem, a w końcu wypadaniem włosów.

Najczęstszymi chorobami, z którymi współistnieje łysienie plackowate są choroby z autoagresją jak np.

  • choroby tarczycy: hashimoto, choroba Gravesa-Basedova,
  • choroby reumatyczne: toczeń, twardzina, RZS,
  • liszaj płaski,
  • bielactwo.

Kolejną przyczyną są skłonności genetyczne oraz stres. Badania wykazują, że u wielu pacjentów z pierwszym epizodem chorobowym wystąpiła sytuacja traumatyczna.

Pierwsze objawy łysienia plackowatego mogą pojawić się już u dzieci i młodzieży. Skóra w miejscu bez obecnych włosów  zazwyczaj jest niezmieniona i nie bliznowacieje. Blisko ognisk plackowatych widoczne są tzw. włosy wykrzyknikowe, czyli krótkie, kilkumilimetrowe fragmenty łodygi włosa. Ogniska wyłysienia mogą być pojedyncze lub mnogie i mieć różną średnicę – zwykle to ok. 5–10 cm. Rozwój zmian jest bardzo indywidualny – może ustępować lub powiększać się i zlewać ze sobą. Utrata włosów może obejmować nie tylko skórę głowy, ale też owłosione obszary ciała.

Ze względu na charakter i miejsce występowania objawów łysienie plackowate dzieli się na:

  • łysienie plackowate zwykłe, gdzie występują okrągłe lub owalne ogniska wyłysienia,
  • łysienie plackowate całkowite, gdzie dochodzi do całkowitej utraty włosów na owłosionej skórze głowy, a zachowane zostaje jedynie owłosienie na twarzy i ciele,
  • łysienie plackowate uogólnione, czyli całkowita utrata włosów na głowie (w tym twarzy – brwi i rzęs), a także na innych obszarach ciała.

Diagnostyka choroby nie jest trudna, ze względu na charakterystyczne objawy oraz przebieg. Po wnikliwych badaniach i ustaleniu wstępnej przyczyny problemu w naszym Instytucie jest kilka sposobów na terapie łysienia plackowatego:

-teichokosmetyki  marki OPTIMAKER

-zabiegi trychologiczne z użyciem karboksyterapii medycznej, mezoterapii iglowej i stymulatorów tkankowych.

Aby pozbyć się łysienia plackowatego warto szybko zareagować. Im wcześniej terapia zostanie rozpoczęta, tym większe szansa na odrost włosów i zmniejszenie ryzyka nawrotów.

Terapia łysienia plackowatego powinna odbywać się kompleksowo i specjalista powinien brać pod uwagę nie tylko aspekty trychologiczne, ale też psychologiczne.

Udaj się do naszego specjalisty trychologa już teraz!

 

Menu