Menopauza, a inaczej klimakterium to zjawisko fizjologiczne, które związane z procesem starzenia się kobiet. Jest to pewien etap w życiu, w którym organizm przechodzi szereg zmian, w wyniku których następuje koniec okresu rozrodczego. Objawy przedmenopauzalne to przede wszystkim zaburzenia miesiączkowania. Menopauza to czas, kiedy kobieta zaczyna zauważać pierwsze zmiany w funkcjonowaniu swojego organizmu. Miesiączki stają się nieregularne, gdzie cykle raz się wydłużają, innym razem skracają.
Na czym właściwie polega menopauza?
Podczas trwania menopauzy w organizmie kobiety następuje wiele zaburzeń hormonalnych, gdzie między innymi spada produkcja estrogenów. To wywołuje wiele uciążliwych objawów, takich jak: uderzenia gorąca, zaburzenia snu, osłabienie, nerwowość czy spadek libido. Objawy menopauzalne dotyczą również zmiany nastrojów, depresje i nerwowość lub brak skupienia. Zmiany zauważalne są także na skórze, przez co skóra staje się sucha i wiotka, zaczynają powstawać dość wyraźne zmarszczki, defekty skórne w postaci, plam i przebarwień. W aspekcie ginekologicznym dochodzi do zwiększenia ryzyka infekcji, zmiany pH w błonie śluzowej pochwy i jej suchość. Menopauza ma również wpływ na układ kostny kobiet. Wiąże się to z ryzykiem osteoporozy – spadek gęstość kości. Nie rzadko pojawia się zwiększone ryzyko infekcji dróg moczowych, czy nietrzymania moczu. Ma ona także wpływ na układ sercowy i krążenia; zwiększone ryzyko chorób serca, wzrost poziomu cholesterolu, wzrost ciśnienia, tachykardia. Menopauza ma ogromny wpływ także na jakość snu – zaburzenia snu (bezsenność, przemęczanie, ospałości itp.)
Wpływ hormonów na kondycję włosów
Hormony żeńskie mają pozytywny wpływ na mieszki włosowe wydłużając fazę anagenu, czyli wzrostu włosa. Dzięki temu zapobiegają one wypadaniu włosów oraz pobudzają wzrost nowych. Działanie można nawet zaobserwować w cyklu miesiączkowym – od 10 dnia cyklu wzrasta poziom estrogenów i progesteronu, przez co w tych dniach włosy są bardziej lśniące, łatwiej się układają oraz są w lepszej kondycji. Z kolei po ciąży poziom estrogenów i progesteronu spada, a poziom testosteronu może wzrastać. Wtedy wiele kobiet obserwuje pogorszenie kondycji włosów i zwiększone ich wypadanie. Podobnie jest w okresie menopauzy – tutaj jednak zmiana jest nieodwracalna.
W tym okresie mieszki włosowe są bardziej podatne na działanie testosteronu, który skraca fazę wzrostu włosa, działając atroficznie na mieszki włosowe zlokalizowane na głowie. Duża część kobiet w okresie menopauzy ma też objawy łysienia androgenowego (typu męskiego). Jest ono związane ze zwiększoną wrażliwością mieszków włosowych na dihydrotestosteron (DHT). DHT powstaje przy transformacji testosteronu pod wpływem katalizatora, jakim jest 5α reduktaza. Powoduje to miniaturyzację mieszków włosowych, co w konsekwencji prowadzi do ich spłycenia oraz osłabienia struktury włosa. Skrócony czas życia włosa powoduje szybsze przejście włosów w fazę telogenu (wypadania), co przyczynia się do ich znacznego przerzedzenia.
Czym jest łysienie menopauzalne?
Łysienie menopauzalne to nie tylko zwiększenie wypadania włosów, ale również ich wolniejszy wzrost. Wypadanie włosów zazwyczaj obejmuje całą powierzchnię głowy, choć zdarza się, że u niektórych Pań można zauważyć objawy łysienia androgenowego. W tym przypadku dochodzi do pojawienia się tak zwanych zakoli i przerzedzeniu ulega przedziałek na skórze głowy.
Jak rozpoznać łysienie menopauzalne?
Problemy z przerzedzaniem włosów najłatwiej można zauważyć po dziennej ilości wypadających włosów. Każdego dnia tracimy ok. 100 włosów. Tak więc o wzmożonym wypadaniu włosów mówimy wtedy, gdy ich liczba przekracza 200.
Jeśli występuję u Ciebie menopauza, a wypadanie włosów staję się Twoim problemem warto zwrócić uwagę na:
- Poszerzający się przedziałek,
- Zwiększone prześwitywanie skóry głowy (zwłaszcza w okolicach linii włosów lub przedziałka),
- Cieńsze włosy,
- Więcej włosów na poduszce, szczotce i pod prysznicem,
- Włosy, które są bardziej łamliwe niż zwykle i stają się trudniejsze do ułożenia.
Jak zatrzymać łysienie menopauzalne?
Szacunkowo u 50% kobiet w okresie menopauzy zaczyna pojawiać się problem z łysieniem. Bardzo ważną kwestią są również czynniki genetyczne oraz środowiskowe (zmiany temperatur, dieta, stres). Wymienione wcześniej czynniki wpływają znacząco na kondycję włosów. Jeśli łysienie występuję już przed okresem menopauzy to w jej okresie może być znacząco nasilone. Tak więc wczesne wykrycie problemu umożliwia wprowadzenie odpowiedniej kuracji i suplementacji.
Łysienie menopauzalne można nieco spowolnić odpowiednią pielęgnacją domową włosów oraz skóry głowy. Nie wystarczające będzie dbanie tylko o same włosy, jak również należy pobudzić mieszki włosowe. Najlepiej w tym sprawdzą się masaże skóry głowy, karboksyterapia medyczna skóry głowy oraz wiele innych zabiegów trychologicznych. Nie zapominajmy również o dbaniu o włosy od wewnątrz. Warto postawić na odpowiednio zbilansowaną dietę bogatą w witaminy i minerały; zwłaszcza cynk, krzem, selen, witaminy z grupy B oraz kwasy omega-3.
W bardzo ciężkich przypadkach zaleca się wprowadzenie leczenia hormonalnego, mającego na celu uregulowanie poziomu hormonów w organizmie. Taka kuracja wiązać się może jednak z wieloma skutkami ubocznymi i nie jest polecana dla każdej kobiety.
Jak pielęgnować włosy w okresie menopauzy?
Warto pamiętać, że codzienna stylizacja ma również duży wpływ na kondycję włosów oraz ich wypadanie. Regularne suszenie gorącym powietrzem, upinanie włosów w ciasny kucyk, częste farbowanie, kręcenie czy prostowanie wydają się być niepozorne, lecz mogą mieć poważne skutki.
Łysienie menopauzalne można leczyć również w gabinecie trychologa. Zabiegi dobierane są na podstawie indywidualnych potrzeb pacjenta. Bardzo dobre efekty przynoszą mezoterapia igłowa, peptydoterapia, zabieg osoczem bogatopłytkowym, karboksyterapia, stymulatory tkankowe i wiele innych;
Terapia osoczem bogatopłytkowym (PRP): Polega na pobraniu autologicznego preparatu z krwi pacjenta – osocza. Tym sposobem płytki krwi zawarte w osoczu uwalniają czynniki wzrostu, gdzie stymulują mieszki włosowe do większej aktywności. Ponadto zabieg poprawia mikrokrążenie skóry głowy, czego efektem jest zahamowanie nadmiernego wypadania włosów, a także pobudzenie i przyspieszenie procesu wzrostu włosów.
Mezoterapia igłowa: To zabieg śródskórnego podania substancji aktywnej. Celem tego jest zahamowanie procesu łysienia i wpadania włosów. Mezoterapia wpływa bardzo korzystnie na ich regenerację.
Karboksyterapia: Skuteczna metoda w leczeniu wszelkiego rodzaju wypadania włosów i łysienia. Pod wpływem podania śródskórnego medycznego dwutlenku węgla wzmaga się mikrokrążenie skóry głowy, co daje efekt ukrwienia i dotlenienia mieszków włosowych.
Kuracja peptydowa dr Cyj: to innowacyjna terapia peptydowa przeciw wypadaniu włosów. Polega na wprowadzeniu do skóry głowy za pomocą iniekcji skoncentrowanego preparatu zawierającego 7 rewolucyjnych peptydów oraz kwas hialuronowy. Innowacja zabiegu polega na tym, że dostarczony do skóry głowy produkt uwalnia substancję aktywne przez 14 dni po wykonanym zabiegu. Terapia ta hamuje nadmierne wypadanie oraz pobudza wzrost nowych włosów.
Jeśli ten problem dotyczy Ciebie to nie zwlekaj i umów się na konsultację trychologiczną z badaniem już DZIŚ!