Łysienie androgenowe- co to takiego?
Łysienie androgenowe występuję z powodu nadwrażliwości mieszków włosowych na androgeny. Jest ono najczęstszą przyczyną utraty włosów występuje u 70% mężczyzn i 40% kobiet w pewnych okresie ich życia. Najczęściej u mężczyzn występuję cofnięcie się linii włosów na skroniach (zakola) i łysina na wierzchołku głowy. U mężczyzn prowadzi to do całkowitego wyłysienia. U kobiet nie zachodzi proces całkowitej utraty włosów. Pierwsze objawy łysienia androgenowego pojawiają się już u nastolatków. Objawia się to cofaniem się linii na skroniach i czole, następnie proces zaczyna obejmować także koronę głowy. U kobiet proces ten jest całkiem odmienny niż u płci przeciwnej. Włosy przerzedzają się na środku głowy w postaci rozproszonej.
Jakie są przyczyny łysienia androgenowego?
Głównym czynnikiem powodującym to łysienie jest testosteron, a jeszcze bardziej jego pochodna- dihydrotestosteron. Są to męskie hormony- androgeny, które występują u kobiet jak i u mężczyzn. Androgeny pełnia ważną rolę w rozwoju seksualnym mężczyzn od urodzenia do okresu dojrzewania. Regulują prace gruczołów łojowych, wzrost apokrynowych włosów oraz libido. Wraz z wiekiem odpowiedzialne też są za wzrost włosów na twarzy, ale powstrzymują na skroniach i wierzchołku głowy, stan ten nazwany został paradoksem androgennym. Hormony te w organizmie kontrolują głównie funkcje układu rozrodczego zarówno u kobiet i mężczyzn. Podstawowym z hormonów grupy androgenów jest testosteron. Produkowany jest przez komórki Laydiga, może również pochodzić z nadnerczy lecz w mniejszej ilości. Testosteron rozkładany jest przez enzym 5αreduktazę do 5α-dihydrotestosteronu (DHT). Ta forma hormonu wykazuje silniejsze działanie androgenne. Mężczyźni z łysieniem androgenowym zazwyczaj mają wyższe stężenie 5α reduktazy. Najwyższe stężenie 5α reduktazy występuje na skórze głowy. Wspomniane hormony, jako androgeny o silnym działaniu, regulują procesy fizjologiczne, prawidłowo stymulują produkcję włosów terminalnych w różnych okolicach ciała ( okolice pachwin, broda). Wywierają odmienny efekt na wzrost włosów w genetycznie predysponowanych miejscach takich jak okolice czoła i szczytu owłosionej skóry głowy. W tych okolicach zwiększone jest występowanie stężenie dihydrotestosteronu. Głównym miejscem działania androgenów w mieszku jest brodawka włosa. Komórki te posiadają małą ilość receptorów AR o wysokim poinowactwie. Receptory wymienione wyżej odpowiedzialne są za wrażliwość komórek na androgeny. Na skórze głowy rozmieszczenie receptorów AR są ograniczone do konkretnych obszarów. Na takiej podstawie tłumaczy się slaby efekt androgenny w okolicy potylicznej. Mieszki pobrane z tej okolicy i przeszczepione w łysiejące miejsce nie wykazują wrażliwości na androgeny i mieszki włosowe nie ulegają miniaturyzacji.
Leczenie łysienia androgenowego
Do tej pory nie została opracowania jedna forma terapii, umożliwiająca osiągniecie sukcesu. Stwierdzone zostało, że najlepsze rezultaty zostały osiągnięte, gdy problem został odpowiednio szybko zdiagnozowany. Im wcześniej zostanie postawiona diagnoza i włączona terapia, tym większy odrost i efekt jesteśmy w staniu uzyskać.
Jedną z najlepszych metod stosowanych u osób z łysieniem androgenowym jest terapia osoczem bogatopłytkowym
Osocze bogatopłytkowe posiada silne właściwości regeneracyjne. Właśnie dlatego bardzo chętnie jest wybierany przez trychologów jako naturalny i w pełni bezpieczny preparat wzmacniający cebulki włosowe i pobudzający je do wzrostu, a nawet wzmagający namnażanie się komórek naskórka i pobudzający mikrokrążenie. Leczenie polega na wykorzystaniu krwi pacjenta, które posiada cenne składniki aktywne. Krew zostaje pobrana bezpośrednio od pacjenta do specjalnych probówek zawierających antykoaugulant, który zatrzymuje proces krzepnięcia, dzięki takim procedurom otrzymujemy płynne pełnowartościowe osocze bez fibryny. Kolejnym krokiem jest poddanie krwi procesowi odwirowania, czego skutkiem jest oddzielenie się czerwonych krwinek i otrzymanie silnie zagęszczonego osocza bogatopłytkowego. Na szczególną uwagę zasługują czynniki wzrostu, które stymulują pracę cebulek włosowych, redukując ilość wypadających włosów. Kolejną zaletą terapii osoczem bogatopłytkowym na skórę głowy jest pozyskiwanie preparatu z własnej krwi pacjenta, dzięki czemu nie wywołuje on po podskórnym podaniu reakcji zapalnych i alergicznych. Ostrzykiwaniu poddawane są obszary głowy dotknięte największym przerzedzeniem włosów. Rekomenduje się wykonanie serii od 3 do 6 zabiegów. Zabieg może być wykonywany zarówno u kobiet jak i mężczyzn niezależnie od wieku. Ze względu na tempo wzrostu włosów pierwsze efekty widoczne są dopiero po około 3 miesiącach.
Podstawowe czynniki wzrostu uwalnianymi w procesie terapii:
- PDGF – płytkowopochodny czynnik wzrostu
- TGF-b – transformujący czynnik wzrostu beta
- EGF – czynnik wzrostu nabłonków
- VEGF – naczyniowo-śródbłonkowy czynnik wzrostu
- IGF – insulinopodobny czynnik wzrostu
- bFGF – czynnik wzrostu fibroblastów
Wskazania do zabiegu:
- osłabione włosy (np. po chorobie, narkozie, ciąży)
- nadmierne wypadanie włosów
- przerzedzenie włosów
- zakola
- łysienie plackowate
- łysienie androgenowe
Jak osocze działa na włosy?
Łysienie to efekt postępującego procesu zanikania włosa w mieszku włosowym. Z badań wynika, że wstrzykiwanie osocza bogatopłytkowego zapobiega temu zanikowi, Czynniki wzrostu działają na mieszki włosowe, aktywując w nich kolejne fazy wzrostu i różnicowanie włosa. Co więcej, działają też na komórki macierzyste w opuszce włosa – pod ich wpływem mogą powstawać nowe mieszki włosowe! Właśnie dlatego metoda ta jest zalecana w trudnych do leczenia jednostkach chorobowych: androgenowym łysieniu u kobiet i mężczyzn.
Jakie są przeciwskazania do zabiegu?
Kuracja jest bezpieczna. Preparat przygotowuje się z tkanki własnej pacjenta, tak więc ryzyko alergii czy odrzucenia nie istnieje. Zabiegu nie wolno wykonywać tyko u osób mających poważne kłopoty ze zdrowiem (z chorobami krwi, nowotworowymi), u pacjentów przyjmujących leki wydłużające czas krwawienia (np. aspiryna), a także u kobiet w ciąży i karmiących piersią.
Jak przygotować się do zabiegu?
-Na zabieg należy przyjść z umytą głową.
-Tydzień przed zabiegiem należy odstawić leki zmniejszające krzepliwość krwi (np. aspiryna, NLPZ).
-Przed zabiegiem zbierany jest wywiad w celu wykluczenia przeciwwskazań do wykonania zabiegu.
-W dniu zabiegu nie należy pić alkoholu.
-Przed zabiegiem warto wykonać badanie krwi (morfologia).
Jakie są zalecenia po zabiegu?
- bezpośrednio po zabiegu można odczuwać niewielki dyskomfort w postaci ocieplenia skóry głowy i uczucia obrzmienia – objawy te szybko mijają
- nie pocierać i nie drapać okolic gdzie był wykonywany zabieg
- do czasu wygojenia się skóry należy zrezygnować z aktywności fizycznej, gorących kąpieli, sauny, jaccuzi oraz basenu
- skórę głowy można umyć po 24 godzinach od zabiegu
Jeśli ten problem dotyczy Ciebie to nie zwlekaj i umów wizytę do trychologa już teraz!