Wampirzy lifting

Wampirzy lifting, czyli osocze bogatopłytkowe w medycynie estetycznej

folder_openArtykuły, Medycyna estetyczna

Wampirzy lifting być może brzmi groźnie i zniechęcająco, jest to jednak bardzo skuteczny i bezpieczny zabieg z zakresu medycyny estetycznej.
Osocze bogatopłytkowe działa stymulująco na komórki skóry – bardziej niż jakakolwiek inna substancja.

Płytki krwi to najmniejsze elementy morfotyczne krwi, które biorą udział w procesach hemostazy; wywierają również istotny wpływ na inicjację i przebieg procesów naprawczych organizmu. Czynniki wzrostu i cytokiny uwalniane z płytek krwi mają zasadnicze znaczenie dla procesów gojenia i regeneracji tkanek. W osoczu bogatopłytkowym stężenie płytek krwi jest większe niż w osoczu fizjologicznym, co oznacza, że wyższa jest również koncentracja podstawowych białek uwalnianych z ziarnistości płytek krwii.

Dlaczego zabieg uzyskał taką popularność?

Osocze bogatopłytkowe to autologiczny koncentrat płytek krwi w niewielkiej ilości osocza, pozyskiwane jest z krwi własnej pacjenta. Zabieg ten inicjuje procesy naprawcze prowadzące do odnowy i regeneracji skóry. Płytki krwi są źródłem substancji, które stymulują intensywną naprawę tkanek, podziały komórkowe, pobudzają produkcję nowego kolagenu oraz tworzenie i wzrost naczyń krwionośnych. Efektem mezoterapii osoczem bogatopłytkowym jest redukcja płytkich zmarszczek, zwiększenie elastyczności i poprawa kolorytu skóry twarzy.

Wskazania do zabiegu osoczem bogatopłykowym

 • Rewitalizacja skóry twarzy, okolicy oczu, szyi, dekoltu, dłoni
 • Korekcja zmarszczek i fałd
 • Regeneracja skóry po zabiegach dermatologicznych i chirurgii plastycznej
 • Nadmierne wypadanie włosów – czynniki wzrostu indukują zwiększenie grubości naskórka, wzrost liczby mieszków włosowych oraz zwiększenie liczby naczyń krwionośnych w ich obrębie. Mieszki włosowe przechodząc od stanu uśpienia do stanu aktywnego, stymulują wzrost nowych włosów.
 • Włosy zniszczone, pozbawione blasku
 • Blizny potrądzikowe, poparzeniowe, po zabiegach
 • Rozstępy
 • Wiotkość, utrata jędrności skóry

Wampirzy lifting może stanowić alternatywę dla innych zabiegów odmładzających w przypadku ryzyka reakcji alergicznej i nietolerancji (preparat ten praktycznie nie stwarza takiego zagrożenia).

Ostrzykiwanie skóry twarzy osoczem bogatopłytkowym stosuje się również po innych zabiegach medycyny estetycznej lub chirurgii plastycznej ( po ablacyjnym resurfacingu frakcyjnym) w celu przyspieszenia procesów gojenia, skrócenia czasu rekonwalescencji oraz uzyskania lepszych, bardziej trwałych rezultatów leczenia.

Osocze bogatopłytkowe  otrzymywane jest z krwi autologicznej pacjenta. Charakteryzuje się wysoką koncentracją płytek krwi i, związaną z tym, większą zawartością innych czynników, zwłaszcza czynników wzrostu.

Czynniki wzrostu są biologicznie czynnymi aktywnymi przekaźnikami białkowymi, uwalnianymi z elementów morfotycznych krwi lub z pobliskiej tkanki. Czynniki te mają zasadniczy wpływ na inicjację i przebieg procesów naprawczych organizmu – gojenia ran, regeneracji tkanek. Należą do nich m.in.:

 • izomery płytkowego czynnika wzrostu: PDGF-AA, PDGF-AB, PDGF-BB
 • transformujący czynnik wzrostu β: TGF-β1 i TGF-β2
 • czynnik wzrostu śródbłonka naczyniowego: VEGF
 • nabłonkowy czynnik wzrostu: EGF.

Jaki jest przebieg zabiegu?

Zabiegi z wykorzystaniem osocza bogatopłytkowego rozpoczynają się od pobrania krwi od pacjenta, którą miesza się z antykoagulantem i wprowadza do specjalnych probówek. Dzięki odpowiedniemu odwirowaniu można wyekstrahować warstwę płytek krwi z niewielką ilością osocza i podać pacjentowi. Przygotowanie osocza najczęściej trwa kilka minut.

Uzyskany koncentrat autologicznych płytek krwi w niewielkiej ilości osocza jest materiałem sterylnym i bezpiecznym dla pacjenta. Po wprowadzeniu do strzykawki lekarz przeprowadza klasyczny zabieg mezoterapii równomiernie nakłuwając i ostrzykując skórę twarzy.

Wampirzy lifting zwykle wykonuje się w znieczuleniu miejscowym – krem znieczulający nakładany jest na skórę ok. 30 minut przed rozpoczęciem zabiegu.

Powikłania po zabiegu osoczem bogatopłytkowym

Zabieg wykonywany w sterylnych warunkach przez doświadczonego zabiegowca to bardzo bezpieczna metoda. Osocze bogatopłytkowe jest materiałem w pełni biozgodnym, co praktycznie wyklucza ryzyko alergii czy nietolerancji. Po wampirzym liftingu może wystąpić przejściowy rumień, niewielki obrzęk czy też siniaki w miejscu podania preparatu. Większość objawów niepożądanych ustępuje w ciągu pierwszej doby po zabiegu,

Przeciwskazania do zabiegu osoczem bogatopłytkowym

 • zakażenia ostre i przewlekłe
 • posocznica
 • ciąża i karmienie piersią
 • zaburzenia krzepliwości krwi
 • nowotwory i choroby autoimmunologiczne
 • zażywanie leków wydłużających czas krwawienia (np. leków przeciwzakrzepowych, kwasu acetylosalicylowego – czyli popularnej aspiryny).

Rekonwalescencja po zabiegu

Wampirzy lifting nie wymaga wprowadzenia ograniczeń w naszych codziennych obowiązkach . Ślady po iniekcjach ustępują samoistnie.

Przez ok. 12 godzin po zabiegu nie wolno nakładać makijażu. Przez okres wskazany przez osobę wykonującą zabieg należy unikać korzystania z sauny i solarium. Przez pierwsze doby po wampirzym liftingu niewskazana jest ekspozycja na promienie słoneczne. Należy bezwzględnie przestrzegać zasad ochrony przed promieniowaniem UV.

Ile zabiegów jest koniecznych?

Zabieg osoczem wykonujemy w serii około czterech (dokładną ilość zabiegów ustala specjalista w zależność od problemu i potencjału regeneracyjnego skóry pacjenta), najlepiej w odstępie 3-4 tygodni.

Kiedy widoczne są efekty i ile się utrzymują?

Pierwsze efekty odżywienia często widoczne są już nawet po jednym zabiegu z zakresu medycyny estetycznej. Najlepiej jest jednak wykonać serię zabiegów. Efekty utrzymują się długo i zależą od dalszej pielęgnacji pozabiegowej oraz od stylu życia.

Warto wykonywać zabiegi przypominające minimum raz na pół roku celem podtrzymania rezultatu, wtedy nasza skóra przez cały czas pozostanie w świetnej kondycji.

Jak przygotować się do zabiegu?

Ponieważ do wykonania zabiegu potrzebna jest znacznie większa niż przy zwykłym pobraniu krwi do badania objętość krwi pacjenta, warto zadbać o odpowiednie nawodnienie najlepiej wodą. Trzy dni przed planowanym zabiegiem nie stosować leków zwiększających krzepliwość np. Aspiryny. Zaburzenia krzepnięcia krwi są przeciwskazaniem do wykonania tego zabiegu.

Osocze bogatopłytkowe – usuwanie rozstępów, blizn

Osocze bogatopłytkowe wykorzystuje się także w innych celach niż odmłodzenie skóry twarzy. Stosuje się je do usuwania rozstępów, blizn, regeneracji uszkodzonej skóry. Zabiegi z wykorzystaniem osocza to terapia polecana szczególnie dla osób, które zmagają się też z głębokimi rozstępami. Niechciane zmiany skórne wypełniane są przy pomocy koncentratu, pobieranego bezpośrednio z krwi pacjenta. Procesy zachodzące w trakcie zabiegu przyczyniają się do stymulacji produkcji komórek macierzystych, przyśpieszenia naturalnego ich wzrostu oraz przywrócenia skórze właściwej gęstości i elastyczności.

Jeśli chcesz poprawić stan swojej cery lub wprowadzić zmiany w estetyce twarzy, przyjdź na wizytę do Instytut Cosmedic. Dbamy o pacjentów kompleksowo, zapewniając różnorodne zabiegi terapeutyczne. Umów się już teraz!

Menu