Witamina A - działenie na włosy, zdrowie

Witamina A i jej działanie

folder_openArtykuły, Medycyna estetyczna, Trychologia, Zdrowy styl życia

Każdego dnia tracimy około 100 włosów. Taka ilość znajdowana na szczotce czy w odpływie prysznica nie powinna wywoływać niepokoju. Dopiero w sytuacji, gdy gubimy duże ilości, nie możemy sprawy bagatelizować. Jeśli problem zauważamy w zasadzie wszędzie – garść włosów na poduszce, kłębek w sitku, „dywany” na podłodze, oznacza to, że w organizmie brak jest równowagi. Wówczas należy poszukać przyczyny.

Dziś – Witamina A.

Kolejnym związkiem, którego wpływu na stan włosów nie da się przecenić jest witamina A. Retinol, bo tak również jest nazywany, odgrywa istotną rolę w procesie tworzenia nowych komórek skóry, w tym również włosów. Jego niedostatek powoduje wypadanie i kruszenie się włosów.

Trzeba pamiętać, że zarówno niedobór, jak i nadmiar witamin może nam zaszkodzić. Beta karoten (kolejna nazwa) w nadmiernych dawkach jest toksyczny dla organizmu, powodując między innymi stany nadpobudliwości oraz uszkodzenie wątroby.
Witaminę A znajdziemy w nabiale, tłustych rybach, szpinaku, jarmużu, dyni, a także pomidorach, marchwi, czerwonej papryce czy morelach.

Zainteresował Cię artykuł? Przejrzyj dział aktualności, może akurat znajdziesz coś dla siebie :).

Tagi: Dieta, trychodietetyka, Trycholog, Trychologia, witamina A, włosy
Menu