rozstepy - przyczyny powstawania i jak je usunac

Rozstępy – przyczyny powstawania i jak je usunąć?

folder_openArtykuły, Medycyna estetyczna, Zabiegi

Rozstępy na ciele – to problem estetyczny, z którym zmagają się zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Pomocy w gabinetach poszukują osoby, które chcą skutecznie pozbyć się tych defektów skórnych. Czy możliwe jest całkowite usunięcie rozstępów? Dowiedz się, czym są rozstępy i czy można im zapobiec !

Rozstępy – co to takiego ?

Rozstępy to defekty skórne, które pojawiają się w wyniku nieprawidłowości włókien kolagenowych i elastynowych. Problem ten dotyczy zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Zmiany na skórze pojawiają się w różnych miejscach w zależności od płci oraz czynnika etiologicznego. U kobiet rozsępy występują w wielu różnych obszarach ciała, a najczęstszym z nich są rozstępy na brzuchu, biodrach, pośladkach i piersiach. Z kolei u mężczyzn najczęściej pojawiają się one na barkach i plecach.

Od czego są rozstępy?

Dlaczego na naszej skórze pojawiają się rozstępy? Przyczyny najczęściej związane są z gwałtowną i znaczną zmianą w ciele – wzrost i waga. Dlatego w grupie ryzyka znajdują się przede wszystkim kobiety w ciąży – rozstępy powstają na skórze w wyniku wzmożonego jej rozciągania. Za ich powstawanie w dużej mierze odpowiadają także zaburzenia i zmiany hormonalne. Rozstępy u nastolatków spowodowane są gwałtownym wzrostem w okresie dojrzewania. Podobnym ryzykiem obarczone są osoby uprawiające sport, u których pojawia się szybki przyrost masy mięśniowej.

Od czego są rozstępy? Mówiąc o przyczynach, nie możemy pominąć również predyspozycji genetycznych, które odgrywają istotną rolę w pojawianiu się rozstępów. Niektóre choroby również predysponują do rozwoju blizn na skórze. Wśród czynników zwiększających ryzyko pojawienia się rozstępów wymienia się także nieodpowiednio zbilansowaną dietę, ubogą w składniki odżywcze, niewystarczające nawodnienie, niską aktywność fizyczną oraz nieodpowiednią pielęgnację skóry.

Jak wyglądają świeże rozstępy?

W pierwszym etapie rozwoju (zapalnym) pojawiają się zmiany strukturalne przybierające postać wrzecionowatych smug. Na początku mają one zabarwienie sinoczerwone. W fazie zapalnej mamy do czynienia z miejscowym stanem zapalnym, rozszerzeniem naczyń krwionośnych oraz nieznacznym obrzękiem. Włókna tkanki łącznej ulegają zniekształceniom i uszkodzeniom. W efekcie skóra w miejscu pojawienia się rozstępów traci elastyczność i staje się wyraźnie cieńsza. Czasami zmianom towarzyszy delikatny świąd. Jeśli zauważasz na swojej skórze opisane zmiany, jest to odpowiedni czas, aby udać się do specjalisty. Na tym etapie można uzyskać zadowalające efekty!

Nieco inaczej wygląda sytuacja, gdy fioletowe, świeże rozstępy zapalne przejdą w drugą fazę, nazywaną zanikową. Wówczas stan zapalny znika, a kolor jest zdecydowanie jaśniejszy (stają się perłowo-białe). Skóra ulega ścieńczeniu i traci swoje właściwości, a w dotyku wyczuwalne są nierówności.

Jak zapobiec powstawaniu rozstępów?

Czy można uchronić się przed powstawaniem rozstępów? Biorąc pod uwagę, że wiele czynników predysponujących do ich rozwoju zależy od nas, można wdrożyć odpowiednią profilaktykę. O ile na uwarunkowania genetyczne i obecność niektórych chorób nie mamy wpływu, o tyle dieta, aktywność fizyczna i prawidłowa pielęgnacja zależą wyłącznie od nas. Przede wszystkim należy zadbać, aby w diecie znalazły się składniki istotne dla kondycji skóry, które będą stymulować syntezę kolageny i elastyny (np. witaminę C, E, PP, B5).

O zdrowie skóry można także zadbać, dzięki kosmetykom pielęgnacyjnym. Będą one przede wszystkim chronić przed nadmierną utratą nawilżenia. Ponadto warto wdrożyć regularny masaż za pomocą bańki chińskiej oraz szczotkowanie ciała. Regularne, nawet kilkuminutowe domowe zabiegi pomogą Ci zachować elastyczność skóry i poprawić jej strukturę, a w efekcie uchronić ją przed rozstępami. Jeżeli jednak podejmowane kroki nie przyniosły pożądanych rezultatów, a na Twojej skórze pojawiły się rozstęy, możesz skorzystać z profesjonalnych zabiegów.

Jak pozbyć się rozstępów?

W naszym Instytucie Cosmedic w Bydgoszczy dostępne są innowacyjne metody, dzięki którym możliwa jest wyraźna poprawa jakości skóry. Choć ich skuteczność jest wysoka, to wiele zależy od tego, jak szybko przystąpi się do działania– im szybciej zabiegi będą wdrożone, tym będzie lepszy efekt zabiegowy. Zazwyczaj niemożliwa jest ich całkowita likwidacja, jednak znacznie można ograniczyć ich widoczność.

Wśród metod wyróżniających się wysoką skutecznością warto wymienić m.in. karboksyterapię medyczną, czyli terapię dwutlenkiem węgla. Substancja ta podawana jest w kontrolowanych dawkach za pomocą iniekcji. Karboksyterapia medyczna to metoda nieinwazyjna, którą zaleca się pacjentom zmagającym się z rozstępami (zarówno w stanie zapalnym, jak i tymi zanikowym), a także bliznami powstałymi po trądziku, urazach, a nawet operacjach. Efekty uzależnione są od wyjściowego stanu skóry, a także od liczby wykonanych zabiegów w serii. Serię dobiera się zawsze indywidualnie, w oparciu o ocenę kondycji i skóry i pożądane efekty. Proces odbudowy i wygładzenia struktury skóry jest rozłożony w czasie i trwa do kilku, a nawet kilkunastu miesięcy.

Jalupro, czyli aminokwasowa terapia zastępcza to kolejny zabieg proponowany w przypadku terapii rozstępów. Kompleks aminokwasów wzbogaconych o kwas hialuronowy podany jest śródskórnie. Odpowiednio dobrane składniki pobudzają odbudowę struktury skóry. W efekcie dochodzi do stymulacji procesu syntezy kolagenu i obniżenia szybkości jego degradacji. Komórki skóry zyskują odpowiednie odżywienie, poprawia się także poziom nawilżenia skóry. Zabieg Jalupro zalecany jest nie tylko w przypadku rozstępów i blizn, ale także w przypadku pacjentów zmagających się z utratą jędrności i elastyczności skóry.

Kolejną metodą, dzięki której możliwe jest skuteczne mniejszenie widoczności rozstępów, jest laseroterapia. Jest to odpowiednie rozwiązanie dla osób zmagających się z dużym problem z charakterystycznymi, pręgowanymi zmianami w strukturze skóry.

Laserem wykorzystywanym do tej terapii jest laser frakcyjny C02 ablacyjny FRAXIS. Należy on do laserów gazowych, gdzie emituje promieniowanie laserowe o długości fali 10 600 nm (w zakresie dalekiej podczerwieni). W medycynie estetycznej stosuje się go m.in. do usuwania rozstępów. Jest to zabieg frakcyjny ablacyjny. Oznacza to kontrolowane wielopunktowe termiczne uszkodzenia skóry, skutkujące wzmożonymi procesami regeneracji. Świeże rozstępy dużo lepiej poddają się leczeniu, dlatego warto zadbać o jak najwcześniejsze rozpoczęcie terapii. Wysoka jakość zabiegów jest możliwa dzięki użyciu lasera frakcyjnego z certyfikatem medycznym.

Radiofrekwencja mikroigłowa to jedna z najnowocześniejszych technologii, która to coraz częściej jest wykorzystywana do skutecznego usuwania rozstępów na ciele; pośladkach, brzuchu i udach. Jest to połączenie mikronakłuwania z energią RF, która umożliwia krótki okres rekonwalescencji, ma wysoki profil bezpieczeństwa i potwierdzoną skuteczność, a także brak powikłań. Podczas zabiegu głowica emituje fale radiową wywołując zjawisko termoliftingu bez efektu przegrzania i poparzenia pola zabiegowego. Skuteczność tej metody polega na pobudzeniu skóry do produkcji nowego kolagenu i elastyny. Dodatkowo  to zjawisko inicjuje procesy regeneracyjne i naprawcze skóry.

Co na świeże rozstępy w ciąży?

Ciąża jest szczególnym okresem, kiedy w organizmie kobiety zachodzą zmiany hormonalne, a wraz ze wzrostem masy ciała rozciąga się skóra. Stan ten predysponuje do powstawania rozstępów. Jednocześnie ciąża jest istotnym przeciwwskazaniem do poddawania się wymienionym wyżej zabiegom. Jak pozbyć się rozstępów w ciąży? Przede wszystkim należy zadbać o odpowiednią profilaktykę. Rozstępów na brzuchu, udach, czy pośladkach można uniknąć, dbając o odpowiednie nawodnienie organizmu, stosowanie diety bogatej w składniki odżywcze. Ponadto warto wdrożyć regularny masaż lub szczotkowanie, a także stosowanie olejów, maseł i balsamów zawierających składniki poprawiające jakość skóry.

Choć zdecydowanie łatwiej jest zapobiegać powstawaniu rozstępów niż likwidować je, kiedy już powstaną, to są sytuacje, w których blizn nie da się uniknąć. Jednocześnie warto mieć świadomość, że niemożliwe jest całkowite pozbycie się rozstępów na udach, łydkach, brzuchu, czy ramionach. Dzięki odpowiednio zaplanowanej terapii możliwe jest zmniejszenie ich widoczności. Pamiętaj jednak, aby udać się do zaufanego specjalisty, który rzetelnie oceni stan Twojej skóry, a następnie przeprowadzi zabiegi z uwzględnieniem wszelkich przeciwwskazań i zadba o Twoje bezpieczeństwo podczas procedury.

Jeśli zmagasz się z rozstępami to nie zwlekaj! Umów się na wizytę już dziś.

Menu